| AlexEmerson a întrebat:

Pana la ce varsta poate fi eficient un aparat dentar mobil? Sunt aparate dentare mobile si pentru adulti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cele mobile sunt pentru copii cu dinti de lapte pe arcada. In ortodontia adultilor se folosesc cele fixe --- vezi aici variante de aparate dentare fixe : http://www.ortodontic.ro/aparat-dentar-pentru-adulti/articole

2 răspunsuri:
| MyObsession a răspuns:

Cele mobile sunt recomandate copiilor cu vârsta de 7-10 ani.
Cele fixe sunt bune pentru adulţi şi adolescenţi.

| Alex19981 a răspuns:

Iti recomand sa citesti acest articol http://ortoimplant.ro/aparate-dentare/ vei afla de acolo tot ce ai nevoie. cred ca este cel mai complet articol despre aparatele dentare pe care l-am gasit pe internet, in limba romana