| anonim_4396 a întrebat:

pe data de 26.01.09 am avut contact sexual neprotejat, menstruatia mi-a venit pe 21.01.09, este nevoie sa aplelez la pilula de a doua zi? (de exemplu escapell). Astept cat mai repede un raspuns din partea dumneavoastra. Va multumesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinaBulina a răspuns:

Sansele sa ramai insarcinata in conditiile astea sunt foarte mici, dar totusi sunt. Din pacate, pilula de a doua zi poate sa aiba efecte secundare destul de nasoale - depinde de la organism la organism. Eu am luat-o o singura data, nu am patit nimic (vizibil). Dar e bine sa eviti metoda asta. Daca vrei sa stai totusi perfect linistita, ia-o. Dar nu repeta chestia asta cel putin 6 luni, preferabil chiar un an. Si, intr-adevar, si eu stiu o femeie care a ramas insarcinata dupa un contact sexual neprotejat in prima zi dupa ciclu. Multa bafta, oricum.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nici un pericol, dar consulta totusi un ginecolog.

| cristinela a răspuns:

Daca am inteles eu bine, sau mai erai inca la ciclu, sau erai in prima zi dupa...eu am folosit ani de zile metoda calendarului, adica cinci zile inainte de ciclu si cinci dupa, aveam contact sexual neprotejat si nu am ramas niciodata insarcinata, deci cred ca nici tu nu esti in pericol

| stardeea a răspuns:

mama asa a ramas insarcinata cu mine cu metoda calendarului, asa ca nu stiu cat de buna e

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai nu cred ca esti in pericol... mie mi-a intarziat 2 luni si aveam simptomele unei sarcini dar testul a iesit negativ...deci stai linistita...