| medeea10 a întrebat:

am avut contact neprotejat cu prietenul meu pe data de 19 martie la 30 de minute am luat pilula de a doua zi..pe 24 martie a venit menstruatia a durat 4 zile si azi 6 aprilie a venit iar.ce se intampla? ce sa fac? sunt putin speriata

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba cu hormoni, de la care poti avea efecte adverse foarte grave. Trebuie sa te vada urgent ginecologul care ti-a prescris-o si care te supravegheaza, ai nevoie de investigatii suplimentare si tratament pentru a limita riscurile si a nu suferi leziuni ireversibile. Minim 6 luni dupa administrarea contraceptivului de urgenta te poti astepta la probleme foarte serioase, pentru orice chestie, cat de mica, fi ea si o picatura de sange sau o intarziere de o zi trebuind sa consulti ginecologul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea inceputa dupa trecerea a 5 zile (19martie-24martie) de la administrarea pastilei de a 2-a zi a reprezentat o reactie adversa/de aparare a organismului fata de actiunea agresiva a hormonilor sintetici, deci respictiva sangerare nu a reprezentat menstruatia. Adevarata menstruatie se produce incepand din acest moment si probabil ca la timpul/data la care ar fi fost normal sa inceapa daca nu ai fi folosit acea pastila nenorocita. Multa sanatate!