| eusuntbaiatuldiz a întrebat:

Pe voi v-a durut capul vreodată doar pe partea stângă, in special în stânga la tâmplă? Si dacă puneți mâna să simțiți niste pulsuri acolo? De la ce poate fi? Stres, oboseala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Indiferent de cauzele durerii de cap, raspunsul corpului este acelasi, deci si rezultatul, adica pulsatiile resimtite.

Capul doare, creierul transmite semnalul de alarma, inima pompeaza si trimite o cantitate mai mare de sange in zona afectata pentru a remedia problema.Pentru ca o cantitate mai mare de sange sa treaca usor, vasele sangvine se dilata.

Atunci cand acea cantitate mai mare de sange trece prin vasele dilatate, provoaca acele pulsatii.

O simpla durere de cap nu ar trebui sa fie motiv de ingrijorare, cauzele putand fi niste simple banalitati.
Ia un paracetamol, bea un ceai, relaxeaza-te facand ce iti place si te vei simti mai bine.

Multa sanatate!

| Trixt3r a răspuns:

Tensiune ridicata, stres, oboseala - sau toate 3.

Încearcă sa te odihnești puțin și probabil o sa treacă.