| KirisakiHimea a întrebat:

Pentru candidoza vaginala cate comprimate de metronidazol se pot lua pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Metronidazolul este un antibiotic care nu are nici un efect in candidoza. NU se ia in candidoza, agraveaza infectia. Daca ai si o alta infectie (trichomonas, etc) medicul iti va recomanda, pe langa metronidazol pentru acea infectie, un antimicotic pentru candidoza.

| CVane a răspuns:

Cum a spus si colega metronidazol nu se foloseste la candidoza, foloseste o crema antifungala precum clotrimazol si aplica de 2-3 ori pe zi timp de 3-7 zile, consuma cat mai putin zahar, dulciuri si alte cele, ciuperca cu asta se hraneste, incearca sa eviti umezeala in zona afectata. Daca dupa 1 saptamana de aplicare nu vezi rezultate recomand sa mergi la doctor e posibil sa fie altceva decat albicanis si sa trebuiasca alt tratament.