| anonim_4396 a întrebat:

Pfff...luna trecuta am avut dureri in partea dreapta a abdomenului...si nu eram pe mestruatie.trebuia sa'mi vina dupa 15 zilestraight face... dimineata aveam stari de voma chiar daca manakam sau nu... aveam senzatia k m'a arde in partea dreapta...straight facestraight face. aveam dureri .partea dreapta a abdomenului era tarestraight facestraight facestraight face. cateodata imi amortea si piciorul timp de vreo 10 secunde... dupa mestruatie si in timpul...nu m'a mai durut...straight facestraight facestraight face... oare este vorba de apendicita? am fost si la medicul de familie...si mi-a zis ca este din cauza ovarelor.[trebuie sa'mi vina menstruatia].thinking mi s-a dat trimitere. d l scl... dar. cand am vzt k nu m'ai ma doare...nu am m'ai dat importanta... ce sa fac? MuLtUMeSc :*:*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur nu e vorba de apendicita, fiindca aceasta boala este ireversibila, duba debutul durerii in cateva zile faci peritonita daca nu te operezi. Ceea ce descrii tu este o durere de cauza genitala, mai ales ca e legata de ovulatie (care se intampla cam la 14-15 zile inainte de venirea menstuatiei). Deci mergi neparat la medic.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu e apendicita. Daca era, acum ai fi fost operata. Apendicele nu trece (singura data cand nu mai doare e atunci cand e foarte grav dar lipsa durerii dureaza gen 5-6 ore iar apoi durerile sunt foarte atroce). Pot sa fie mai multe lucruri. Spui ca te arde in partea dreapta. Poti sa faci o localizare mai exacta (abdomen/pelvis/1/3 sup a abdomnenului/...)?
Nu ai spus cati ani ai. Din ce descri tu aici poate sa fie ori o criza renala (daca bei mai putin de 1 litru de apa, cel mai probabil), sau o dereglare hormonala tranzitorie (daca ai 14-15 ani cel mai probabil) sau o iritatie a colonului.
Daca simptomele mai apar din nou ar fi bine sa te duci sa iti faci o ecografie abdominala.

| psiholoaga a răspuns:

Dupa simptome, eu cred ca e de la apendice. Si eu m-am operat si aveam aceleasi simptome, si tatal meu la fel. Eu zic sa mergi si la alt medic. Altfel, se poate sparge apendicele si poti avea probleme serioase.

| inna a răspuns:

Apendicita.

| alma a răspuns:

Buna, sigur ca apendicele este in partea dreapta a abdomenului (crucified-countess). Nu te ingrijora daca medicul ti-a zis ca nu este apendicele stai fara grija in privinta asta pentru ca stie mai bine decit noi. Greseala mare ca nu te-ai dus la consult dupa ce nu te-a mai durut ca poate iti punea cauza dureri. Ai grija de tine

| CrucifiedCountess a răspuns:

In partea dreapta apendice? parca era in stanga. un amic de-al meu a facut in stangathinking la tine poate fi si o mica raceala amenoree parca ii ziceconfused

| mara_8067 a răspuns:

Eu zic sa ai grija de tine, amorteala piciorului poate fi si de la o hernie de disc lombara.

| mara_8067 a răspuns:

Nu considera raspunsul stupid, informeaza-te si mergi la doctor din timp.Sora mea a avut aceesi pb. A fost operata de apendicita si s-a gandit ca-itrec durerile si amorteala de picior, durerea s-a accentuat si facandu-si un tomograf a aflat si cauza:hernie de disc lombara(in fine, un nerv era iritat), nici nu te gandesti de unde vin durerile...Multa sanatate!