| gege12321v a întrebat:

Pisicuța mea, are vreo 3 luni, am luat o de pe strada! Acum vreo 2 săptămâni am lăsat o prin curte singurica pentru prima data, și a venit după o ora, nu am observat imediat dar după vreo 2 ore am văzut că are o galma mare pe burtică, și era o zgârietură foarte mică pe primul strat de piele! M-am panicat dar nu am dus o la veterinar! Acum galma aceea este tot acolo și i sa făcut mai tare, este cam de un cm lățime din 2 lungime fix pe burtică sub buric! Nu am posibilitatea de a o duce la veterinar! Mănâncă, se joacă, bea apa, nevoile și le face, dar mă sperie acea galma! Știți ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi o afectiune la nivelul pielii, ori chiar o hernie, creata prin ridicarea ei necorespunzatoare.
Cineva din familie a avut un pisic cu aceeasi problema, dar galma era moale, si a fost hernie. Probabil din cauza nepotilor, care se joaca mereu cu pisicile de acolo. Nu mai stiu daca l-au operat pana la urma, cred ca da. Ajunsese la maturitate cu problema.

| gege12321v explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cineva care are pisici mi-a zis că s-ar putea sa fie hernie, dar o sa ii treacă, dar nu prea cred! Oricum momentan când fac rost de bani, ea este proprietatea!

| Speranta12 a răspuns (pentru gege12321v):

Asa sa faci. Sa o duci cat de curand a veterinar. Ai grija ca s-ar putea juca in continuare nebuneste si sa-si atinga locul ala si s-ar putea agrava.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru gege12321v):

Hernia nu trece singura, in schimb e posibil sa supravietuiasca mult timp cu ea asa.
Ar putea fi totusi ceva la nivelul pielii, care trece de la sine. Pisicii mai fac astfel de bube inexplicabile, si trec de la sine.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Eu cred ca s-ar putea sa fie hernie. De unde esti?

| Speranta12 a răspuns:

Ai lasat-o singura nesupravegheata in curte? Foarte rau. Asa l-am lasat si eu vreo 7-10 minute, dar l-am gasit mort. Era lat intins pe jos, cu privirea fixata si incetoseata si cu sange in gura. Era mort, nu s-a mai putut face nimic. Si doar cateva minute nu l-am supravegheat. Asa ca ai grija, pisicile-s nebune mai ales cand se joaca pe afara, pot face miscari atat de nebune nestiind ca se vor accidenta. Du-o cat mai repede la un veterinar, daca chiar iti pasa de ea. Altfel nu prea iti pasa de ea. Si daca chiar iti pasa de ea, supraveghea-o in orice moment, mai ales cand iei afara, altfel o sa o pierzi, cum am patit-o eu!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Speranta12):

Nu sunt chiar atat de proaste pisicile, incat sa moara jucandu-se. Mor calcate de masini, rupte de caini sau de la boli contagioase, nu de la miscari...

| Speranta12 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu se stie niciodata in ce bucluc pot intra. Ba este posibil si chiar sa moara. Pot chiar inghiti ceva letal. A mea a fost omorata oricum, tind sa cred.

| gege12321v explică (pentru Speranta12):

Stau la curte, și s-a dus în pod, acolo nu știu ce a făcut, nu o doare nu nimic, dar îmi e frica mie! Nu o pot tine numai în casă, totuși este un pui are energie!

| Speranta12 a răspuns (pentru gege12321v):

Asa si la mine, tot afara voia. I-am dat drumul si s-a dus.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Speranta12):

A mea e pisica de apartament, dar a fugit de doua ori... O data timp de 7 zile, a doua oara aproape doua saptamani. Nu a murit, doar a slabit.
Sunt multi pisici care umbla liberi, nu mor chiar usor. E nevoie de ceva mai mare decat ea.
Despre inghitit ceva letal, cam greu, exceptand otrava.
A mea abia mananca acasa, chestii bune. De pe afara nu o intereseaza nimic.