| nbgfmkdlșxs a întrebat:

Pot aparea scurgeri vaginale inainte de menstruatie? Eu asa am scurgeri de culoare alba, lipicioase asa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Secreţiile vaginale sunt extrem de importante pentru menţinerea vaginului in perfecta stare de curatenie deoarece aceste fluide transportă celule moarte şi bacterii, păstrând astfel vaginul curat şi prevenind apariţia infecţiilor. In anumite cazuri scurgerile vaginale pot deveni neobisnuit de abundente ca urmare a unei igienei necorespunzătoare sau, dimpotrivă, a spălăturilor vaginale inutile cu apă şi soluţii dezinfectante parfumate, care pot perturba echilibrul florei vaginale. Uneori fetele tinere considera ca fiind ceva anormal si le deranjeaza foarte tare faptul ca le umezeste si pateaza in exces chilotzeii dar de fapt, aceasta scurgerea alba reprezintă secreţia mărită a vaginului iar cauzele sunt de obicei emoţionale, o excitaţia erotică sau conflictele de natura psihica.In consecinta inainte de menstruatie poate creste volumul secretiei vaginale pe fondul unui stres emotional, hormonal sau psihic.

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Salut! :)
Aceste scurgeri vaginale sunt normale la femeile şi fetele sănătoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se purifica şi de a semnala venirea mestruaţiei. Deci ovarele tale îţi semneleză venirea ciclului prin aceste scurgeri!
Dacă scurgerile sunt/au o culoare verzuie sau maronie sau rozalie, sau sunt sângerii, este grav!
Recomandarea mea este să mergi la medic şi să vorbeşti cu părinţii tăi!
Uite aici un link care cred că te va ajuta:
http://www.noifetele.ro/
Sănătate! :)

| DenisaO a răspuns:

Ciclica- secretie vaginala groasa si alba, fara miros, apare la inceputul si sfarsitul ciclului, fiind o secretie normala

| nbgfmkdlșxs explică (pentru DenisaO):

Mie trebuie sa imi vina menstruatia pe 26, asta insemnand ca mai sunt 6 zile si deja am aceste scurgeri

| Innsbruck a răspuns (pentru nbgfmkdlșxs):

E ceva normal, sunt fete/femei care au tot timpul

| corbulalbrosu a răspuns (pentru nbgfmkdlșxs):

Leucoreea are in conditii normale o consistenta clara sau usor laptoasa atunci cand se usuca pe lenjeria intima. Insa aceasta isi modiica aspectul si consistenta in functie de fazele ciclului menstrual si este albicioasa cu o consistenta groasa, compacta, comuna la inceputul si sfarsitul ciclului inainte cu 4-6 zile de menstruatie si clara si elastica cu aspectul albusului de ou si reprezinta mucusul fertil, ceea ce inseamna ca esti la ovulatie.