| anonim_4396 a întrebat:

Pot avea vreo dereglare hormonala daca am menstruatia regulata? Adica, mai pot avea vreo problema la ovare daca menstruatia mi s-a reglat in ultimul an fara sa iau vreun medicament?
Cu cativa ani in urma aveam menstruatie neregulata dar nedureroasa si dermatita de la hipersecretia glandelor sebacee.Dermatologul mi-a spus sa consult un endocrinolog pentru ca as putea avea vreo tulburare hormonala.Am mers la endocrinolog si mi-a spus ca nu am nimic,ca am ciclul destul de regulat, asta in conditiile in care imi intarzaia 1-2 saptamani. Mi-a mai spus ca nu am hirsutism, desi mie mi se parea evident faptul ca am par excesiv pe fata si pe abdomen.Nu mi-a dat nimic,nici macar analize, spunand ca nu isi au rostul pentru ca nu as putea avea vreo dereglare hormonala fiind si slaba si neavand acnee.Intre timp ciclul mi s-a reglat complet,dermatita mi-a disparut,iar parul pe corp,desi a ramas la fel, cred ca poate disparea prin cure de detoxifiere.In conditiile astea, ma intreb daca am scapat de asa-zisa problema hormonala? Sau exista o alta explicatie pentru reglarea asta miraculoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Amilik a răspuns:

'Reglarea asta miraculoasa' cred ca are de a face cu faptul ca ai crescut si corpul tau si-a reglat hormonii.