| Claudiudfd a întrebat:

Pot lua medicamente de raceala daca deja am un tratament cu antibiotice deoarece am o infectie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Urmeaza tratamentul si nu te panica, o sa treaca, bea ceiut caldut (nu fierbinte), nu sta in curent.
E de asteptat sa fii mai sensibil cand ai o infectie de genul. Degeaba iei altceva. Ampicilina va clarifica si raceala.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, la raceala nu se iau medicamente!
Raceala se trateaza cu ceai cald, supa de pui si stat in pat, la caldura, odihnindu-te mai mult decat de obicei, ca sa te insanatosesti.

| WhiteLife a răspuns:

In principiu da, daca vrei sa iei Coldrex sau ceva asemănător, pentru că are antiinflamator și paracetamol. Daca ai gripa și ai nevoie de antibiotice pentru răceala, trebuie sa mergi la medicul de familie sa te consulte, apoi să vadă celelalte antibiotice. Daca e doar răceală mergi la farmacie să-ți recomande ceva și spune-le că mai iei antibiotice.

| Dandinelle a răspuns:

Daca ai tratament cu antibiotic prescris de medic inseamna ca nu e o simpla raceala. De unde stii ca e o infectie acum cand iei tratamentul? Ce tip de infectie e?
Iti recomand sa nu iei alte pastile care nu-ti sunt recomandate de medic, si sper sa ai un medic bun care nu impune mereu la raceala antibiotic.
Asta nu este un loc unde ti se ofera alternative 100% eficiente pentru X sau Y problema. Iar decat sa iei pastile dupa ureche, cu tratament de 3-5 zile, in acest timp daca bei ceaiuri, iti intaresti putin sistemul imunitar, si trece de la sine, fara ati mai forja ficatelul, stomacelul etc.

| Claudiudfd explică (pentru Dandinelle):

Pentru raceala inca nu iau nimic, doar pentru o infectie

| Claudiudfd explică (pentru Dandinelle):

Si este o infectie la radacina unui dinte

| aimullah123 a răspuns:

Pai spune-ne numele antibioticului si numele celuilalt medicament pe care ai de gand sa il iei

| Claudiudfd explică (pentru aimullah123):

Acum iau ceva pansament pentru stomac, ampicilina x 3 pe zi si nurofen forte x 3 pe zi

| aimullah123 a răspuns (pentru Claudiudfd):

Apf, de ce mai incerci sa iti protejezi stomacul daca oricum ti-l distrugi cu rahatul ala de nurofen forte? Scrie foarte clar "Nu luați Nurofen dacă ați suferit de ulcer stomacal sau de alte afecțiuni gastrice."

| aimullah123 a răspuns (pentru aimullah123):

Nurofenul e cam tare. Nu cred ca e nevoie.
Iar pentru antibiotic e nevoie pe langa protector gastric sa iei un supliment cu bacterii benefice. Doar ca nu stiu eu care e mai eficient.

| Dandinelle a răspuns (pentru Claudiudfd):

Urmeaza tratamentul si nu te panica, o sa treaca, bea ceiut caldut (nu fierbinte), nu sta in curent.
E de asteptat sa fii mai sensibil cand ai o infectie de genul. Degeaba iei altceva. Ampicilina va clarifica si raceala.

| Nume6 a răspuns:

Dacă antibioticul pe care îl iei e foarte tare ar trebui să te scape și de răceală.