| Raptor1234 a întrebat:

Pot sa scap de ticurile nervoase? Ideea e ca de mic am avut ticuri nervoase. Mereu aveam unul, dupa disparea si aparea altul, primul aparea din nou si tot asa. Ticuri gen: clipitul din ochi, dregerea vocii, incruntatul etc. Si culmea ca in prezenta oamenilor nu simt nevoia sa le fac. Doar cand sunt singur...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Se folosesc medicamente musculo relaxante. Consulta un psihiatru! El se ocupa de comportament si boli nervoase.
Nu e vorba doar de ticuri aici. Ticurile astea sunt un semn ca esti expus la stres cronic.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tourette?

Incearca sa te relaxezi, le ai mereu sau se declanseaza cand te streseaza ceva?

| anonymus4106 a răspuns:

Cred că ai ceea ce se numește Tulburare Obsesiv-Compulsivă. Tourette e mult mai rău. Stiu ca și eu am o parte din simptome (ticurile nervoase - clipitul de un anumit număr de ori, număratul pașilor, dacă ma roteam într-un sens, atunci simțeam nevoia să mă rotesc si invers, și alte chestii care ar suna ciudat dacă le-aș spune aici, nici eu nu le înțeleg) care vizează partea compulsivă. Partea obsesivă se manifestă prin grija foarte mare pentru spălatul mâinilor, ordonarea obiectelor și a datelor etc. Dacă ai și simptomele astea, atunci e destul de probabil să ai OCD. Uneori e confundat cu perfecționismul, dar ei se pot controla. Un videoclip face cât 1000 de cuvinte:
https://youtu.be/TD-xPiwtyHA

| Jstk17 a răspuns:

Buna,stiu perfect cum este dar chestiia e ca ar trebui sa te concentrezi pe un lucruri sa nu te mai gandesti sa ticuri sau la alte chestii! Cand esti cu cineva e normal sa nu faci asta pentru ca accea persoana iti distrage atentia dar cand esti singur te gandesti la asta.
Uite eu ca sa scap de rosul unghilor am incercat en metode sa scap de asta si n am putut iar atunci mi.am dat seama ca ar trebui sa incerc sa fac ceva sa nu ma mai gandesc la asta sau sa ascult muzica asta ma linisteste de multe ori!
Sper sa iti fie de folos, Bafta!