| Gabor_Any_1977 a întrebat:

Poti fi angajat fara sa fi asigurat?
Cat este salariu minim pe economie net?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Poti fi angajata fara sa fii asigurata daca patronul n-a platit taxele la stat.
Salariul minim este de 1250 lei brut si 917 lei net.

| Gabor_Any_1977 explică (pentru Salontanul):

Si nu se poate face nimic in privinta aceasta?

| Salontanul a răspuns (pentru Gabor_Any_1977):

Sa reclami angajatorul si ANAF-ul sa vrea sa-i confiste bani din conturi. Asta doar prin judecata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toretic nu, practic daca angajatorul nu plateste taxele te poti trezi si neasigurat.

Minumul pe economie net e in jur de 925 lei

| AntoniSoulesOne a răspuns:

1000 pe economie.