| Anonim12t a întrebat:

Daca ar crește salariu minim pe economie se mareste la toata lumea sau doar cei ce luau inainte salariu minim?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se creste salarul minim, asta nu inseamna ca toate salariile sa creasca.
Unele firme si institutii fac marire lla toate salariile, altii nu (in functie de puterea economica si conceptul firmei/institutiei).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se mărește doar la cei care au minimul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cresterea salariului minim se adreseaza doar celor care au salariul sub noul prag.
De exemplu, daca aveai 1600 de lei net, iar salariul minim devine 1700 de lei net, ti se aplica, pentru ca nu ai cum sa iei sub minim.
Dar daca ai 3600 de lei net, nu iti creste. Nici macar daca il aveai 1700 de lei, iar minimul devine tot atat, nu iti creste salariul.
Din cate stiu, nu exista legi care sa reglementeze salariile peste minim. Acestea se stabilesc conform contractului individual si al celui colectiv.

| mi25 a răspuns:

Depinde cum dau legea. Normal ar fi ca marirea salariului minim sa se reflecte si la salariile celor de deasupra, pana la un anumit nivel, dar daca se face in stil romanesc - cum s-a mai facut, atunci va creste doar la cei care sunt sub salariul minim recalculat. In felul acesta se va mari numarul celor cu salariul minim.

| suntserios a răspuns (pentru mi25):

Adică tu propui că statul da poată interveni să mărească când vor ei oricare salariu? Cum ar fi?

| AlexBombaRusa a răspuns (pentru suntserios):

Pai nu e logic ma vere sa mareasca la toti? Adica maresti la ala care are un amarat de bac si aluia care are facultate nu?

| suntserios a răspuns (pentru AlexBombaRusa):

Stai jos sa tu nu înțelegi conceptul de salariu minim in primul rand.

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

Se intocmeste o noua grila de salarizare. S-a mai intamplat.

| suntserios a răspuns (pentru mi25):

In privat nu exista grila de salarizare

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

Stiu. Cel care spunea ca ar trebui sa mareasca la toti cred ca munceste la stat. De aceea i-am spus de grila de salarizare.

| anonimuIl a răspuns:

Doar la cei care iau salariul minim. La ceilalți nu se mărește.

| Anonimul151 a răspuns:

Se mărește la toată lumea!