| anonimus010101110 a întrebat:

Poti sa faci hernie daca ridici foarte mult dar nu greu, (hernie abdominala nu de disc)? Lucrez la un supermarket si in fiecare zi urc sute de kg de marfa pe rafturi, dar nu marfa grea, gen baxuri de apa pana in 10kg, deci exista riscul sa fac hernie daca descarc prea multa marfa chiar daca greutatea ei este mica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la urcat marfa pe raft nu faci hernie de disk.
Poate daca ai ridica saci de 30-50kg ai putea face hernie, dar pus marfa pe raft nu este o munca grea si nici periculoasa, mai ales ca-i sub 10kg fiind o greutate destuld e acceptabila pentru toata lumea.

| anonimus010101110 explică (pentru Violleta2022):

Intr-adevar greutatea e destul de mica, numai ca nu ridic si pun la raft doar un bax, poate pun 100 de ex, eu din cate am inteles nu e vorba doar de greutate, e vorba si de cantitate

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimus010101110):

Nu are importanta, chiar daca ridici 200 ca doar nu le ridici pe toata odata, ci doar 10 kg.
Dar de ce nu verifici cu managerul tau?
Sa vezi care este limita de ridicat si mutat marfa, si in ce conditii.
Cine descarca tirul cu amrfa, tu sau altii?
Eu a indoiesc ca pui 100 de baxuri a cate 10l pe un raft, intr-o singura zi, dar ma rog, problema asta o poti discuta cu managerul tau.

| anonimus010101110 explică (pentru Violleta2022):

Pai nu eu iau marfa din tir, dar eu o iau de pe paletul din magazin si o pun la raft, poate na, sa zicem nu pun 100 de baxuri de apa, pun doar 30-40, dar nu se aduce doar apa, se aduce si suc, bere, si multe alte lucruri, iar cineva trebuie sa se ocupe si de ele deoarece vin cam constant sa zic asa, oricum nici un bax sau un produs pe care l-am pus pe raft pana acum nu cred ca a depasit 15kg, eu nu am simptome de hernie sau chestii de genu, doar eram curios sa aflu in ce conditii pot face, oricum, multumesc mult pentru ajutor

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimus010101110):

Constat ca esti barbat, odata ce te-ai referit la tine ca "eram curios" asadar doar un barbat speriat de ridicatul greutatilor.
Gandeste-te la munca asta ca una care inlocuieste mersul la sala, unde ridici cel putin de 2-3 ori mai multa greutate si nu ai nimic.
In timp, chiar iti intaresti muschii spatelui, ai abdomenului si iti cresc muschii de la maini.