| anonim_4396 a întrebat:

Cum se cheama exercitiul de bodybuilding cand ridici greutatea de jos si dupa aia o pui la loc? Pentru lombari cica, dar nu faci hernie de disc?

Răspuns Câştigător
| ThePowerlifter a răspuns:

Salut! Indreptari cu bara(deadlift). Nu, nu face daca ai o forma corecta. Eu personal prefer stilul sumo ai acestui exercitiu, mi se pare ca asa pot avea spatele drept mai usor. Antreneaza mai tot corpul, in principal lombarul si secundar gambele, antebratele, fundul, bicepsul femural, partea de mijloc a spatelui, cvadriceps si trapez. Deci e un exercitiu "super" compus :))).
https://www.muscleandstrength.com/exercises/deadlifts.html