| ÎmplumutPufuieţiDalNuiMaiDauÎnapoi a întrebat:

Prin Decembrie (2010) sau Ianuarie (2011) sau in orice caz prin iarna, m-am ras pe picioare cu lama.Cu lama nu e prea bine si au aparut niste bube pe picoare(mici) si imi venea sa ma scarpin intr'una. Acum nu mai am dar au ramas semne [in locul in care era buba a ramas acolo (tot asa de mari), semne mai inchise la culoare]. Inca am aceste semne si nu dispar. Au disparut bubele prin februarie si au aparut acele pete(semne). Intrebari:
1)Vor disparea (asta stiu pentru ca si la alta lovitura ramane semn si apoi dispare), dar la cat timp? Cam in cate luni de acum? (sau ce luna)
2)Exista vreun remediu? O crema, o masca speciala?
Fundita+Vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Cand te mai razi cu lama pe picioare ai grija ca sa fie buna nu stricata acele bubite le-ai facut pentru ca te-ai iritat pe picior nu ai nevoie de nici un tratament pentru ca in timp vor disparea si ai facut bine ca nu te-ai scarpinat daca te scarpineai aveai bubitele foarte mari. Deci raspunsul de la intrebarea ta acele bubite au aparut pentru ca te-ai iritat pe picior de la aparat sper ca te-am ajutat bafta!

5 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

1)vor disparea, nu se stie sigur, depinde de fiecare organism
2)de fiecare data cand te epilezi, foloseste dupa ulei de masline sau creme pentru corp...
dar stii nu e bine cu lama...
se indeseste ff tare parul, si mai bine te iei cu ceara sau cu crema

| auroraa a răspuns:

Poti face piling sau sa te dai cu scrub pentru picioare, acelea erau iritatii de la epilare, trebuie ca lama sa fie doar a ta si sa fie curata, iar apoi sa dai cu o solutie ca sa se inchida porii si sa nu se infecteze, ele vor trece intr-un oarecare timp... sper ca te-am ajutat happy funda?

| TYBY13 a răspuns:

Du-te la doctor

| Deea_Andreea_1992_2aM4 a răspuns:

De obicei, când ye razi pe mâine, picioare și alte zone importante zic eu ca să îți cumperi o lamă nouă, pentru a nu te irita, stai calma. Semnele îți vor dispărea decurand, nu îți fă griji!

| nicu_8614 a răspuns:

Ai pojar sau varsat de vant