| Alicy a întrebat:

Problema mea e urmatoarea! Am 1, 65 m si 54-55 de kg. As vrea sa slabesc in jur de 5-6 kg insa nu vreau sa ma infometez sau sa imi ditrug sanatatea. NU vreau ca ceea ce fac acum sa aiba consecinte nefaste pe mai departe, Nu vreau raspunsuri de genul : mananca regulat cu 3 mese pe zi si 2 gustari, bea 2 l de apa, nu manca dulciuri si nu manca seara....bla bla bla

Problema cea mai mare este ca nu pot sa am mese regulate deoarece am scoala, dansuri si uneori stau sa invat si multe altele...
In perioada in care sunt stresata si am de invatat mult simt mereu nevoia sa rontai ceva, nu pot renunta nicium la dulciuri si sunt o pofticioasa...o gurmanda!
Nu refuz niciodata dulciuri de la colege sau alte porcarii....mananc la ore indecente sa zic asa laughing si in general mananc foarte mult! Sunt sigura ca daca as fi putin mai organizata as reusi sa slabesc in jur de 5 kg. Aici intervine si problema mea : cum sa fac asta? Va rog din suflet sa ma ajutati cu orice sfat si orice idee....cum sa fac sa ma stapanesc? sa am control si sa ma disciplinez? cum sa imi pun poftele in cui? Am un sentiment de vinovatie uneori dupa ce mananc de zici ca am omorat o persoana.

Va rog inca o data sa ma sfatuiti ce as putea face!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Directioner a răspuns:

In aceeasi problema sunt si eu din pacate.Si eu de aproximativ o luna am inceput sa imi impun : NU mai mananc dulciuri sau NU mai mananc paine, grasimi etc etc. Eu procedez in felul urmator : am scoala de dimineata asa ca micul meu dejun trebuie sa fie destul de consistent ca sa nu mananc la scoala toate porcariile. De obicei mananc : iaurt/lapte cu cereale, orice fel de fructe, un ou fiert ( o pun pe mama sa mi-l faca cand se trezeste ea la 6) si o rosie chestii de genu. Apoi la scoala! CHIN ce sa mai. In primele zile o sa fie mai greu, dar pe urma te obisnuiestiwinking Cand cineva iti ofera ceva strangi din dinti si zici NU multumesc! Asa fac eu tongue Si de mancare poti sa iti iei niste covrigi sau cele mai indicate sunt sandwichurile. Eu imi iau 2 unul il pap la 10 iar altul la 12 si imi tine de foamne. Daca simti ca iti mai chioraie matele mai baga apa! cat de multa poti rolling on the floor Asa apoi vii acasa : mananci ce ai pregatit doar ca putin! Daca de obicei mananci un castron plin de supa cu 3 felii de paine acum incearca sa te limitezi la un castron mai mic cu supa si doar o felie de paine sau orice alta mancare ai in casa! happy Seara hmmm thinking stiu ca aici e cel mai greu! mult de scris, de invatat, iti vine sa mananci tot timpul dar eu am invatat sa ma controlez happy Mananc niste biscuiti cu lapte, o salata maaaare sau imi mai fac pilaf cu morcov si putin delikat ( pentru gust) daca imi e prea foame! asta pe la ora 6-7 big grin Primele zile o sa iti fie greu sa te obisnuiesti, dar apoi totul devine usor. Daca ti se face iar foame pe la 9-10 mananca un mar sau sa ai mereu un bol cu nuci! happy Asa mai ciugulesti de pe-acolo si nu trebuie sa iti lipseasca apa, normal! Eu imi pun o sticla de apa cand vin de la scoala de 2, 5 litri si imi impun sa o beau toata pana seara! Ahhhh si sportul : nu trebuie sa lipseasca niciodata! Dupa cum ai zis si tu, am si eu un program destul de incarcat dar in fiecare seara de la 9 sa zicem, alerg pe loc, in casa cam jumatate de ora! happy Sa iti zic cum procedez eu : imi pun mp3-ul in urechi si dai dumul la alergat prima melodie. Apoi, cand incepe a doua melodie, sprijina-te cu mainile de perete sau dulap si fa niste flotari. Eu fac cam 20. Apoi continua cu alergatul. Poti sa sari, sa alergi cu genunchii ridicati, la spate, fa tot ce iti trece prin cap, dar alergand happy La mine a functionat! happy In 3 saptamani am reusit sa slabesc in jur de 2-3 max 4 kg! happy Sper sa reusesti si tu! :3 Si nu trebuie sa te infometezi. Daca ti-e mai greu in prima saptamana, nu trece direct la : fara paine, dulciuri, chipsuri, dar redu portiile! P.S: NU MAI MANCA CARTOFI PRAFITI! de cand nu mai mananc, adica de 3 luni ma simt mult mai bine si plina de energie! ahh si fara suc laughing sau ma rog... daca de obicei beai o sticla, acum bea doar 1 pahar pe zi! Succes!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te sfătui să-ți păstrezi greutatea actuală care este foarte bună.
Mergi pe o alimentație diversificată și mult sport.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ, iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, oricum, ai mai puţin cu 3 kg ( faţă de greutatea ideală ) - sub nici o formă NU mai trebuie să slăbeşti!

Dacă mai slăbeşti 5 kg, aşa cum vrei, vei fi SUBPONDERALĂ ( şi ajungi anorexică ) - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu-i nevoie sa faci nimic, deoarece esti PERFECT NORMALA sa cum esti din punct de vedere al greutatii cu inaltimea!
Mentine-te asa cum esti si o sa ai numai de castigat!
O dupa-amiaza excelenta!

| andru10best a răspuns:

Pai trebuie sa ai vointa. Sa gandesti clar care este scopul tau si de ce merita sa te abtii. Esti mare si ai un cap cu un creier. Foloseste-l in scop util.

| bogdan133 a răspuns:

Pai, degeaba tii regim daca nu faci miscare, evita prajelile/cipsurile/fast-foodul si incepe cu putin, alearga 30 de minute pe 2 ori pe saptamana, fa 5-10 abdomene, 5-10 genoflexiuni si cu timpul in aproximativ 1-2 luni se vor vedea rezultate.

| Katherina99 a răspuns:

Daca vrei sa slabesti incearca sa faci multe abdomene acestea iti vor tonifia abdomenul si restul corpului nu va mai fi o problema

| Alicy explică (pentru Katherina99):

Nu am burta deloc... picioarele imi sunt lucrate dar dupa parerea mea ar arata mult mai bine putin mai subtiri laughing

| Andrutzzza98 a răspuns:

Poti sa incepi sa mergi regulat cu bicicleta sa rolele(30 de minute pe zi) si ai sa vezi sigur o schimbare daca inlocuiesti dulciurile cu mere(cel putin 2 pe zi)...