| Pamanteanul a întrebat:

Putem trai fără sa consumam deloc grăsimi saturate și doar grăsimi nesaturate și polinesaturate cum ar fi nuci, alune și pește? Sau sunt necesare și grăsimile saturate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Omul manca de toate, dar nu aveam o dieta bogata in grasimi, dieta era astfel
50%=legume,fructe,miere
30% carne din vanat
20% grasimi =animalele salbatice au mai putina grasime

eram infometati mai mereu, consumam nuci,peste,fructe de mare,desi aveam o dieta bogata in grasimi sanatoase, dar consumam si saturate, dar, vezi tu consumam multa energie si nu aveam multa mancare azi e diferit, consumam multe calori in cantitati mici
de exemplu o cioco de 100gr =550 cal vs cateva kg de salata
alimentele astea non naturale sunt rele, savanti recomanda sa cumparam ce ar considera strabunici nostri sanatos