| antiacta33 a întrebat:

Raspundeti urgent! Ma doare anusul ingrozitor iar cand merg la toaleta si ma pun pe capac durerea se opreste iar apoi dupa ce ies ma apuca durerea din nou! Stiti o crema, ceva, care sa-mi amelioreze durerea? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Se rezolva! ( ai hemoroizi sau inceput de hemoroizi asta o sa te urmareasca toata viata dar se repara )
1) toti macelarii ca asa le spun eu doctorilor chirurgi o sa vrea sa te opereze da ar fi o solutie dar eu nu as incerca-o din prima pe cea cu operatia!
2) REZOLVARE FARA OPERATIE :
Sunt tot felul de porcarii pe la farmaciile astea veterinare scuze umane
eu le-am incercat pe toate si scumpe si ieftine vreo 1 an am tot cautat o rezovare fara operatie
si in sfasit slava Domnuli ca am gasit:
Crema se numeste
Proctolog, crema
Prospect

Compozitie
Crema: ruscogenina 0, 5 g, trimebutina 5, 8 g, excipienti q.s.ad. 100 g, conservanti (para-hidroxibenzoat de metil, para-hidro-benzoat de propril)

Actiune terapeutica
Trimebutina: asigura un efect spasmolitic, decontracturant al sfincterului anal intern, calmand durerea; are un efect anestezic local. Ruscogenina: asigura un efect tonic si protector vascular.

Indicatii
Tratamentul simptomatic al manifestarilor dureroase si pruriginoase anale, in special in criza hemoroidala si in fisuri anale.

Doze si mod de administrare
Unguent: 1-2 aplicatii pe zi.

REZOLVAREA DE ACUM URGENTA ESTE :
TE SPELI CU APA CALDUTA ( daca cumva ti-a iesit putin matul in afara incerca sa il bagi inapoi doar daca intra usor cu degetul in timp ce stai in cada plina cu apa calda, tine telefonul aproape pentru a suna la savare in carzul in care va fi nevoie
daca intra atunci poti rasufla usurat

acum gata cu ardeii si cu sarea si cu piperul si cu toate condimentele
nu te mai atingi de ele 3 luni
nimic care provoaca alergie

ATENTIE TREBUIE SA NU TE CONSTIPI!
Trebuie sa nu existe zi in care sa nu manaci muraturi dar nu exagera ca nu ai voie la multa sare ( muraturi pentru flora intestinala) Poti sa o iei din crajma in crajma si din bar in bar si sa mananci cate o ciorba de burta din cele mai dubioase localuri si neaparat cu ceva muraturi dar nu in otet ci murate
Te gandesti ca va da diaria peste tine
SUPER
bucura-te fa chef daca reusesti sa dea diaria peste tine

IMPORTANT! : NU TE MAI STERGE CU HARTIA AIA HIGIENICA IEFTINA LA FUND!
DE ACUM INAINTE TIMP DE 4 LUNI NU O SA MAI FOLOSESTI DELOC HARTIE HIGIENICA!
Pentru ca hartia Higienica contine mici aschii de lemn infectat mentine iritatia
Ci dupa fiecare treaba mare o sa te urci in cada si o sa te speli cu dusul la fund in loc sa te stergi cu hartie igienica!

Peste 5luni poti sa incerci dar nu foarte apasat folosind doar hartie higienica pe care vei da minim 2... 3 ron pe un sul!
Trebuie sa fie foarte foarte moale si pufoasa.

DUPA FIECARE SPALARE CU DUSUL LA FUND INCERCA SA DE UNGI CU CREMA DE MAI SUS

Vei vedea diferenta : in zilele in care te ungi nu te mai mananca si nu te mai doare.

Sa zicem ca ti-a trecut
acum trebuie sa ii multumesti lui Dumnezeu ca te-a scapat de operatie.

Daca vrei sa nu mai ajungi alta data in situatia acesta :

NU TE MAI ATINGE DE PIPER buia de ardei, mancare cu E-uri Chimicale,
NU AI VOIE sucuri acidulate
treba ta fa ce vrei
daca vrei sa ajungi din nou aici sau poate data viitoare la operatie mergi si baga o sticla intreaga de suc din ala bun la gust la care se face reclama de sarbatori
Nu ai voie prea multa sare nu ai voie prea multe grasimi, incerca sa mananci cat mai natural
gandeste-te ca ai o sensibilitate toata viata
de care ai scapat si acum te simti bine
NU EXAGERA CU SARE DULCIURI SI GRASIMI!

ERA SA UIT CEVA VORTE IMPORTANT FOARTE FOARTE IMPORTANT

NU AI VOIE NICIODATA SA MAI STAI PE COLACUL DE LA VECEU!
Deloc niciodata in viata!
Tot timpul daca tii la sanatatea ta trebuie sa faci caca stand pe vine fara sa atingi capacul de la veceu tinadu-te in muschi.
Asa iti vei intari acel muschi de la fund care se numeste sfincter anal
Inafara de asta o sa faci si un abdomen tonifiat care ajuta la digestie si iti intaresti si muschii spatelui fapt care te va auta in viata sa nu iti rupi coloana.

Nu fi speriat
Medicul se numeste la fel ca si crema
Proctolog

Incerca ce ti-am spus inainte de operatie
pentru ca operatia se vindeca freu
iti dai seama cum ar fi sa faci caca peste o rana proaspat cusuta si cata durere pana cand se va vindeca operatia.

asa ca asculta tot ce ti-am spus

mergi si la un consult la medic
dar cauta unul care nu bate campii cu operatia din prima si care vrea sa te salveze fara operatie.

Acum incerca sa te speli cu apa calda si sa iti dai cu reama Proctolog
vezi ca exista si pastile Proctolog
poti sa le iei complemetar!
DAR CITESTE PROSPECTUL IN TOTALITATE DE 10 ORI
Apoi decizi daca vrei sa iei pastilele
Atentie nu exagera cu luat-ul acestor pastile pentru ca medicamentele sunt sabii cu doua taisuri
fac bine pe o parte si strica pe alta parte

mai bine iei acele pastile doar la inceput vreo 1 saptamana dupa care te opresti si continui doar cu crema.

Daca uiti ca ai luat o pastila sau nu mai stii daca ai luat-o sau nu ai luat-o mai bine nu o mai iei de loc in ziua aceea de cat sa iei doua.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă ai DES diaree sau constipaţie ( ori dacă acestea alternează ), "modul de viaţă"...

Cel mai probabil, ai hemoroizi ( interni sau externi ) sau o fisură anală :(

Poţi folosi Hemorzon Cremă sau supozitoare ( ori alte produse similare ).

Cauzele apariţiei hemoroizilor sunt MULTIPLE : constipaţie, diaree, stat MULT pe scaun ( lipsa mişcării zilnice ), etc.

Vezi alte detalii/informaţii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroizii_532

http://hemostop.ro/

În primul rând, TREBUIE depistată CAUZA acelor hemoroizi şi aceasta trebuie tratată!

Poţi încerca şi diverse tratamente naturiste - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......riste_9168

http://healthy.kudika.ro/......roizi.html

http://www.dcnews.ro/......hemoroizi/

http://hemoroizii.net/tratament-naturist-hemoroizi-externi.html

http://retete-miraculoase.blogspot.ro/......roizi.html

http://www.garbo.ro/......zilor.html

http://www.naturaplant.ro/tratamente.php?idp=33

http://www.util21.ro/naturiste/hemoroizii-tratare-naturista-tratamente.htm

http://www.garbo.ro/......roizi.html

http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/hemoroizi.htm

http://www.taifasuri.ro/......roizi.html

http://www.farmacie-ieftina.ro/unguent-castan/p/5273

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa mergi la un doctor cat mai curand.
Este posibil sa fie vorba de hemoroizi sau o fisura anala. Daca ai sangerari dupa scaun este posibil sa fie vorba de ultimul caz. Insa si hemoroizii pot provoca sangerari. Daca simti vreo excrescenta la nivelul anusului, atunci este posibil sa fie vorba de hemoroizi.
Pana ajungi la doctor poti merge la farmacie si poti intreba de niste supozitoare pentru fisuri anale/hemoroizi. De regula, aceste supozitoare au niste ingrediente cu efect local calmant. Insa acestea sunt doar o solutie temporara.
Fisurile analie si hemoroizii sunt cele mai comune cauze pentru durerile anale, insa pot exista o multime de alte motive pentru care sa ai aceste dureri.

| paulthegame a răspuns:

Lasa rusinea deoparte si du-te la doctor

| Killer4Oscuro a răspuns:

Ar trebuie sa-ti suni medicul de familie si sa-i spui. sad