| LaurMihaiLaur a întrebat:

Recent am observat aparitia unor mici vezicule in coltul gurii, pielea este rosie si iritata si am o senzatie de 'arsura' si mancarime...arata ca herpes-ul, dar stiu sigur ca nu despre asta e vorba pentru ca a mai avut si nu s-a manifestat asa.Am cautat pe internet,ar putea sa fie dermatita periorala, insa arata mult mai diferit fata de ce am eu... Daca ati avut ceva similar, va rog sa-mi spuneti cu ce ma confrunt sad multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Dacanu iti trece in 1-2 zile mergi macar la farmacie si cere ceva daca nu ai timp pentru dermatolog, pot fi doar niste urme ale aftelor.

| gogu220 a răspuns:

In jumatate de litru de apă clocotita pune 40 g de rizomi de pir și 20 g de săpunăriță. Dai focul la mic și lasi la fiert timp de 30 de minute, după care o iei de pe foc și o strecori. Ceaiul astfel obținut se consumă neîndulcit, cu închițituri mici, pe parcursul unei zile. Acest ceai se poate folosi și sub formă de comprese, care se aplică la temperatura camerei, pe zonele afectate. Se lasă să acționeze în jur de 20-30 de minute, după care se îndepărtează. Se fac 2-3 aplicații pe zi