| Patry_2936 a întrebat:

Recomandari in dieta zodiei Berbec

Alimentatia nativelor din berbec trebuie sa fie bogata in proteine, in special proteinele din carnea de peste. Carnea rosie in schimb trebuie evitata. Salatele proaspete si sucurile din fructe sunt recomandate nativelor din berbec pentru ca au un rol important in controlarea acidozei. Fructele si legumele proaspete ar trebui consumate regulat deoarece nativele sunt predispuse la deficienta de potasiu.

Recomandari in dieta zodiei Taur

E bine sa eviti sosurile, prajelile si dulciurile si sa te bazezi pe fructe, in special mere si struguri. Legumele, cerealele si condimentele (curry si chilli) sunt la fel de bune pentru tine.

Recomandari in dieta zodiei Gemeni

Consuma fructe proaspete, in general citrice: portocale, grefe dar si caise si morcovi. Bauturile excitante si cafeaua e de preferat sa le inlocuiesti cu ceaiurile iar pentru a dispune de energie trebuie sa ai o alimentaie corecta. Sfatul Amelie: Mananca putin si des si evita sa mananci in graba.

Recomandari in dieta zodiei Rac

Evita dietele fade si axeaza-te in special pe consumul de peste, struguri, varza, broccoli si conopida. Evita zaharul, painea, berea si produsele de patiserie.

Recomandari in dieta zodiei Leu

Legumele bogate in fier (spanac, broccoli), strugurii, nucile de cocos, stafidele si lintea sunt recomandate leoaicelor. Dieta trebuie sa iti ofere flexibilitate si libertate. Iubesti mancarea buna si rafinata dar pentru ca esti activa si ai o digestie buna, reusesti sa-ti mentii greutatea. Cu timpul insa trebuie sa ai mai multa grija la ce mananciwinking

Recomandari in dieta zodiei Fecioara

Semintele iti vor asigura proteinele de care ai nevoie, legumele: morcovi, cartofi iti vor asigura mineralele iar cerealele sunt bogate in fibre. Legumele fierte precum spanac, mazare, orez, mei si linte sunt si ele recomandate zodiei. Bogate in potasiu si recomandate sunt si telina, rosiile, bananele si merele. Evita fast-foodurile, excesul de carne, prajelile, condimentele.

Recomandari in dieta zodiei Balanta

Alimentele recomandate balantelor sunt capsunile, merele, strugurii, mazarea, spanacul, rosiile, ridichiile, graul, porumbul, pestele si fructele de mare. Evita bauturile acidulate si alcoolul si consuma multa apa pentru a elimina toxinele din organism.

Recomandari in cazul zodiei Scorpion

Alimentele benefice acestei zodii sunt salata verde, telina, castraveti, ciresele, portocalele, lamaile. Evita sarea in exces si alimentele bogate in grasimi si consuma multa apa si sucuri de legume.

Recomandari in cazul zodiei Sagetator

Alimentele recomandate nativelor din sagetator sunt citricele, kiwi, rosii, usturoi, praz. Evita fast-foodurile si dulciurile si inlocuieste-le cu fructe proaspete.

Recomandari in cazul zodiei Capricorn

Proteinele si calciul sunt vitale in alimentatia capricornilor. Avand tendinta de a munci prea mult, alimentatia nativelor este incorecta si deficitara. Alimentele recomandate sunt carnea slaba, pestele, pastele fainoase, ouale, nuca de cocos. De evitat pe cat posibil alimentele foarte condimentate.

Recomandari in cazul zodiei Varsator

Alimentele benefice zodiei sunt citricele, merele si fructele uscate. E de preferat sa se evite dulciurile, alimentele bogate in grasimi.

Recomandari in cazul zodiei Pesti

O dieta sanatoasa si echilibrata este foarte importanta in cazul pestilor pentru ca pot suferi de afectiuni ale stomacului. Regimul de slabire trebuie sa le permita consumarea unei mari varietati de alimente. Recomndate sunt proteinele din branza, oua, mezeluri, legumele verzi, telina, spanac, castraveti, fructe precum mere, kiwi, capsuni. De evitat dulciurile si grasimile in exces.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Foca a răspuns:

Buna. Mersi de imformare. Interesanthappy
Succes.
Ciaohappy

| chironescu a răspuns:

Interesant. Uite si condimentele potrivite pentru fiecare zodie: http://www.clubmistic.ro/44/Zodiile-si-condimentele/1353