Întrebare recomandată | stepanadrian a întrebat:

Recomanzi să devin vegetarian? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu-ti recomand, stai linistit.

| Inferno a răspuns:

Persoane diferite raspund diferit la moduri de alimentare identice. Cum nu te cunosc nu iti pot recomanda nimic.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Noi ne bucuram, peste 1 sapt ai sa spui ca esti depresiv si avem si noi de cine rade.

| PeFuga a răspuns:

Nu recomand!

| Harley18 a răspuns:

O persoana vegetariana are o silueta de invidiat.

| Muwz a răspuns:

Nu. Organismul nostru are nevoie de proteine iar unele importante se gasesc in carne, nu in plante.

| Cannibal a răspuns:

Eu sunt vegetariana, si chiar ti-as recoamanda si tie sa devii vegetarian pentru ca in primul rand animalele sunt tratate cu o cruzime foarte mare doar pentru hrana iar in al doilea rand consumul de carne duce inevitabil la cresterea productiei de hormoni din organism, iar aceasta crestere este cel mai des asociata cu riscul de a dezvolta cancerul.
https://www.youtube.com/watch?v=2w7TCmJUD7g
https://www.youtube.com/watch?v=g8VKDwz4hLc
Aceste videori o sa te puna putin pe ganduri. :)

| Inferno a răspuns (pentru Cannibal):

"consumul de carne duce inevitabil la cresterea productiei de hormoni din organism, iar aceasta crestere este cel mai des asociata cu riscul de a dezvolta cancerul."
Sursa?

| MadagasHardwell a răspuns (pentru Cannibal):

Si crezi ca daca nu mai consumi tu carne, animalele nu o sa mai fie " tratate cu o cruzime foarte mare ". Le ai cu logica, n am ce zice.

| z99fun a răspuns:

Nu recomand sa devii vegetarian pentru ca omul e considerat omnivor, asa ca are nevoie si de proteine din carne pentru ca organismul sau sa functioneze corect. Cauta un iti gasesti un echilibru alimentar in functie de activitatea pe care o practici. Poti apela la un nutritionist pentru mai multe sfaturi.

| stepanadrian explică:

@Popescu_Eugen_1964 Probabil că ai vreo 14 ani (după felul în care ai răspuns). Peste 50 să îmi trimiți un mail cu analizele de colesterol.