| RAY a întrebat:

Cine e vegetarian

Răspuns Câştigător
| LaurC a răspuns:

Păi. Dacă vrei să fii lacto-vegetarian, trebuie să excluzi toata carnea posibila din regimul tau. Poti să mananci lactate/oua si orice altceva, in afara de carne sau alimente care contin carne

Daca vrei sa fii vegetarian, ouăle/produsele lactete/carnea, trebuie excluse din alimentatie.
Carnea se poate inlocui cu soia sau ciuperci (e si mult mai sanatos).
De asemenea, zilnic poti manca fructe, tocana de mazare, fasole, cartofi prajiti/piure, pate vegetal, mancarica de ciuperci cu usturoi, etc (alimente care n-au nici carne si nici oua sau lactate).

Logic ca la inceput e al naibii de greu, dar ajungi sa te obisnuiesti, de aceea zic sa o iei dreptat. Eu mai intai incerc sa ma obisnuiesc "fara carne", apoi sa adopt stilul "vegetarian" in totalitate big grin.

20 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Eu nu sunt, mi-ar fi greu, caci sincer, imi place carnea. Insa, tot respectul pentru cei care sunt vegetarieni/lacto-vegetarieni. E nevoie de multa vointa.

| 4b a răspuns:

Eu si multi altii...ii gasesti pe googlelaughing

| RAY explică (pentru 4b):

Zi-mi ce manci toata ziua? imi imaginez fructe si legume?

| 4b a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca fara carne omul nu traieste?

| RAY explică (pentru 4b):

Eu nu ma refer la carne, omul a mancat fructe apoi carne, dar ce fel de mancare poti face din fructe si legume doar salate dar asta nu satura un om, eu ma refer la paine, orez, cartofi =astea manca un vegetarien?

| FlyJack a răspuns:

Eu, de ce? Dar mananc ocazional si carne... dar totusi laughing

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru FlyJack):

Daca mananci carne nu te poti numi vegetarian.

| FlyJack a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Ocazional, obligat happy

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru FlyJack):

Tot nu se pune ca esti vegetarian laughing.
E ca si cum eu as spune ''Sunt sfanta, din cand in cand injur, beau, ma droghez, fumez, ma prostituez, ca asa fac si prietenele mele, dar eu totusi sunt sfanta''.

| FlyJack a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Bai, daca esti obligat, trebuie s-o faci laughing Dar exemplul tau este cu totul alt ceva, acolo tine de vointa, prietene.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru FlyJack):

VEGETARIÁN, -Ă, vegetarieni, -e, adj., s. m. și f. 1. Adj. (Despre alimentație, dietă etc.) Care se bazează (numai) pe produse vegetale (și pe lactate). 2. S. m. și f. Adept al vegetarianismului. ◊ (Adjectival) Persoană vegetariană. [Pr.: -ri-an] – Din fr. végétarien.



Nu scrie nicaieri ca vegetarienii mananca din cand in cand carne.

| FlyJack a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Of,of,of...

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru FlyJack):

laughing

| LaurC a răspuns:

Eu sunt lacto-vegetariană. Îi propun cât de curând să renunț și la lactate/ouă.

| RAY explică (pentru LaurC):

Zi-mi ce manca un vegetarian zilnic

| RAY explică (pentru LaurC):

Multumesc mult

| RAY explică (pentru LaurC):

Cu pastele fainoase cum e?

| LaurC a răspuns (pentru RAY):

Da, si alea sunt bune. Dar fa-le un sos din ceapa calita, sare si pasta de rosii.
Mie imi plac pastele si in combinatie cu zacusca cu gogosari. Sau mamaliga cu zacusa. E cea mai buna solutie pentru pranz thinking
Dimineata poti mananca paine cu dulceata sau ceai cu biscuiti.

| LaurC a răspuns (pentru RAY):

Păi. Dacă vrei să fii lacto-vegetarian, trebuie să excluzi toata carnea posibila din regimul tau. Poti să mananci lactate/oua si orice altceva, in afara de carne sau alimente care contin carne

Daca vrei sa fii vegetarian, ouăle/produsele lactete/carnea, trebuie excluse din alimentatie.
Carnea se poate inlocui cu soia sau ciuperci (e si mult mai sanatos).
De asemenea, zilnic poti manca fructe, tocana de mazare, fasole, cartofi prajiti/piure, pate vegetal, mancarica de ciuperci cu usturoi, etc (alimente care n-au nici carne si nici oua sau lactate).

Logic ca la inceput e al naibii de greu, dar ajungi sa te obisnuiesti, de aceea zic sa o iei dreptat. Eu mai intai incerc sa ma obisnuiesc "fara carne", apoi sa adopt stilul "vegetarian" in totalitate big grin.

| LaurC a răspuns:

Îmi*

| deeyutzza94 a răspuns:

Eu nu sunt.

Întrebări similare