| TLF92 a întrebat:

Rog seriozitate! Am lucrat in tipografie acum un an de zile si din cauza solutiilor folosite la masini m-am ales cu rani la degete fiind si datorate hartiei! Am incercat cu tot felul de creme si efectiv nu stiu ce sa mai fac sa-mi se regenereze la loc degetele sad, sunt disperat, mai ales ca am observat ca dupa fiecare efort pe care il fac ranile instant revin la loc! VA ROG AJUTOR ce crema sa folosesc sa mi se vindece odata pentru totdeauna, ca eu num ai inteleg nimic, isi revin la loc si cand depun efort se fac degetele praf din nou? Si inca o chestie le simt un pic inclestate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu consider ca argilă te-ar putea ajuta. Se găsește la magazinele naturiste.

| TLF92 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da eu asta nu inteleg, deci cremele functioneaza pe moment, si in maxim 5 zile degetele par ca noi, din momentul in care fac orice activitate fizica, nu neaparat in tipografie, orice carat cutii sau munci agricole sa spun asa, instant degetele imi revin cum erau inainte, zici ca am substantele alea bagate in oasele degetelor

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TLF92):

Medicii ce spun? Eu cred ca e un fel de alergie de contact si când ajungi in contact cu alergenul se produce recidiva. Studiază pe net despre argila. Face minuni. Vindeca si ulcere varicoase si chiar si orice rana.

| MagicDream a răspuns:

Poți încerca cu crema pentru cicatrici. Te duci la farmacie și mai întrebi farmacistul ce ar fi bun și îți dă ce trebuie

| MagicDream a răspuns (pentru MagicDream):

Și n-ar fi rău să folosești și creme hidratante, poate sa fie și o nivea la 10 lei, important e sa o folosești o data sau la doua zile, se regenerează pielea mai repede și are un aspect mai sănătos

| TLF92 explică (pentru MagicDream):

Ma gandesc sa fie si din lipsa de calciu sau asa, sa am mainile prea sensibile sad am folosit BANEOCIN...

| MagicDream a răspuns (pentru TLF92):

Cere o părere la o farmacie daca nu vrei sa ajungi la un dermatolog doar pentru atât, nu ai de unde sa știi ce e exact. Explica-le situația și cere părere unuia mai în vârstă, nu unui tânăr care îți recomanda aiurea

| TLF92 explică (pentru MagicDream):

Pai asta e pentru mine e un mister dau cu creme in cinci zile ranile mi se regenereaza, nu stiu cum sa explic senzatia dar imi simt degetele inclestate si dupa cand ma duc sa tai un lemn sau sa car ceva in secunda doi se fac ca inainte de tipografie, si ma deranjeaza asta ca e vizibil si cand dau mana cu cineva stii

| TLF92 explică (pentru MagicDream):

Si le am doar la doua degete, nu pe toata mana, cred ca solutiile alea au intrat in contact avand in vedere faptul ca fiind ranit de la batut coala am avut rana deschisa, si eu prost ca nu m-am protejat cu manusi ( fiind grabit de colegi ) si la inceput nu stiam, o sa ma duc la un dermatolog pentru ca la farmacie o fac degeaba, mersi de raspunsuri

| MagicDream a răspuns (pentru TLF92):

Da, la dermatolog e cel mai bine.