| Mihai543215 a întrebat:

Ieri mi-a scapat cutitul si mi-a intrat in deget, lasand un spatiu liber, nu foarte mare si nici adanc, dar a luat piele. Am pus bucata peste rana si tinut-o pana azi cu un lecoplast. Azi am observat ca e putin stramba si se vede cam urat. Daca o scot ce sa fac? Sa o pun iar sau sa las pur si simplu sa se vindece? ( in palma(degete) la ranile mai adanci cand isi revin se refac si amprentele sau ramane piele simpla, fara continuarea amprentelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Amprentele se refac iar tu nu trebuia sa pui bucata aceea inapoi, ma bucur ca nu ai pus si superglue ca sa se lipeasca, oricum, nu mai fa nimic, doar asteapta sa se vindece...

| Madaliinaaa a răspuns:

Las-o pur si simplu sa se vindece, acum o luna m`am taiat in palma cand incercam sa imi tai pepene, iar acum nu se observa deloc. Lasa pielea sa se regenereze la loc. big grin

| Spitz10 a răspuns:

Nu iti mai face griji, totul se vindeca de la sine, desi era bine sa o desinfectezi inainte.

| Bambicuochiiverzi a răspuns:

Bun pai rana se vindeca oricum pielea se regenereaza dar ai grija ptca se poate infecta si atunci e f rau ai puea merge la un medic sa-ti deie cv crema.

| Madalina_7770 a răspuns:

Buna, pune peste rana diferite creme, apa oxigenata, rivanol, pune leocoplast cv, schimbal si rana se va vindeca singura, si normal ca si amprenta isi va reveni nu iti face tu grija de asta. Funda plsbatting eyelashes

| procinema a răspuns:

Se da cu betadina si rivano sau apa oxigenata bucata nu face nimic