| MaoSatan666 a întrebat:

Sa incepem cu inceputul:Acum 2 zile m-am apucat fumat, mai precis am tras in piept in prima zi 2 tigari, in ziua urmatoare am tras 3 vreau sa zic ca nu stiu sa le trag bine si uneori tusesc cu fumul in gura, pur si simplu ma inec.Intrebarea mea ar fi: In orasul in care sunt eu sunt 4 liceie, din astea nu am auzit niciodata sa faca cineva cancer sau alte boli din cauza tigarilor asta pana si de la clasa a9-a si respectiv a 12-a... Vreau sa ma apuc de fumat dar am auzit ca la inceput sunt niste simptome:Te doare gatul, te arde pe gat, ai vocea mai groasa si altele.Azi m-a intepat gatul dar am simtit o durere aproape nesimnificativa foarte slaba, acum eu fumez doar la scoala 2-3 tigari maxim si e probabil de la pauza intre ele? adica azi fumez pe la 12 si pana maine pe la 10-11 nu mai fumez. Durerea in gat se datoreaza din cauza pauzelor si pentru ca nu las organismul sa se obisnuiasca cu ele? Vreau specificati-Si daca tigarile sunt asa daunatoare dc nu faci nimeni cancer si altele acum in floarea varstei? Acum in accesti 4 ani de liceu? Daca se zice ca faci repede cancer si altele? Nu inteleg.E ceva Practica vs Teorie-In teorie ar trebui sa aiba toti cancer si altele si in practica nu are nimeni nici pe dracu. DC?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce amuzant esti... crezi ca sanatatea ta se rezuma la cei 4 ani de liceu? Mai discutam peste 10 ani sa vedem cati sunt sanatosi din cei care pareau cool in liceu

| cristimihailov a răspuns:

Amice... viata nu are doar patru ani, aia de liceu. Cancerul te va pocni mai tarziu. Si cand o va face, vei da orice sa nu te fii apucat de tigari.

Poti sa stai pe langa prietenii tai si nefumand. Nu fii turma. O sa te muti apoi in Bucuresti pentru ultima perioada a vietii tale... ln spitalul fundeni. Daca nu stii ce este asta, cauta un pic pe net. E ultima oprire inainte de cimitir.

Nu merita. Dar na, fiecare ne luam deciziile singuri. Raspundem mai tarziu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Tigarile (mai ales cele din Romania) contin cam 3000 de substante declarate periculoase.
Eu m-am lasat de cativa ani din cauza diferentelor mari dintre Kentul nostru si cel cumparat din alte tari.
Cand primeam tigari straine puteam sa fumez un pachet fara sa ma usture pe gat.
Cele romanesti dupa 3 tigari ma ustura pe gat si dimineata ma trezeam cu un gust ciudat in gura.
Chestia cu cancerul este doar publicitate care ajuta sa te îmbolnăvești de cancer mai repede.
Un bolnav de cancer este o mina de aur pentru sistemul medical.
Bunicul a fumat 2 pachete pe zi de Marasesti fara filtru pana la 90 de ani.
Nu a facut cancer deoarece nu auzise de asa ceva.

| laurentiu80 a răspuns:

Nu te mai apuca, ca nu ai sa te mai lasi de ele niciodata copile! Eu nu am fumat 5 ani, si m-am reapucat si acum nu le mai pot lasa.

| MrLucas a răspuns:

Daca nu face nimeni cancer in jurul tau nu inseamna ca nu este posibil. Efectul nu il vezi imediat, ci dupa ani buni.Am cunostinte care au decedat din cauza fumatului, si nu trecusera de 45 de ani. Daca tot simti nevoia de pufaiala i-ati tigara electronica, de preferat fara nicotina.

| Roliii a răspuns:

Nu esti cu nimic mai presus daca fumezi.Prietene eu mi-as lua altceva de bani, stii cum ii cand nu ai bani innebunesti dar ai tigari si nu ai bani