| MaCheamaStefan1234 a întrebat:

Am mana stanga amortita gen de 1 sapt. Adica degetul mic si sub el. Nu stiu ce sa fac. Il pot misca dar se simte asa de parca ar fi amortit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CreepyCrow a răspuns:

De ce nu mergi tu la medic...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand vad intrebari cu cuvantul " gen" imi vine sa va dau cu cartile de limba roamana in cap. "Gen" ce? "Gen de 1 saptamana". Cum adica. Se zice "gen" cand faci o comparatie nu oricand, aiurea. Exemplu: am luat o prajitura foarte buna, gen savarina. Am luat o masina rosie, gen visina putreda. In cazul tau ce ai comparat? "Mana stanga amortita" cu "gen de 1 saptamana"?
Cat despre problema ta, mergi la medic. Poate fi ceva grav.

| Adrian926a a răspuns:

Ai o problema cu circulatia sangelui, si poate fi grav, du-te la medicu de familie ce e asa greu, mori daca te duci, adica a trecut o saptamana si tu intrebi lumea de ce ai mana amortita de 1 saptamana, adica serios tu chiar esti batut/a in cap, du-te la medic nu mai pierde vremea

| Andrei_Nikol_1970 a răspuns:

Poti sa avea lipsa de vitaminte si trebuie sa mergi la medicul de familia pentru ati recolta un set de analize

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Aceste amorteli care apar subit pot avea mai multe cauze printre care enumeram cauze de natura neurologica ( sunt afectati nervii). Amortelile care apar pe cauza nervoasa ( care afecteaza sistemul nervos periferic adica nervii) se pot datora unor valori scazute ale magneziului, ale vitaminelor esentiale unei bune functionari a sistemului nervos periferic, etc. In cazul tau cred ca ar trebui sa iei legatura cu un medic si sa iti faci niste analize de baza precum magnezemie, calcemie, VSH, uree serica, analize care sa indice valorile unor vitamine( in special complexul B avand in vedere simptomele tale), etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Amortelile de mana, sau degete pot fii cauzate de nervi afectati, sau o problema cardiaca daca este vorba de mana stanga.
In ambele cazuri, trebuie sa mergi la medic pentru invetsigatii, diagnostic si tratament.