| anonim_4396 a întrebat:

Sal

in urma cu vreo 3 luni am fumat intr-o saptamana aprox 15 tigari trase in gat gen pufaite ca nu stiam cum sa le fumez, de atunci nu mai fumez si am fost la 3 medici diferiti 1 chirurg, medicul de familie si orl-ist spunandu-mi ca am o amigdalita acuta reacutizata si necesita extirparea lor, orl-ista mi-a dat niste medicamente sa le urmez, le-am urmat timp de 1 saptamana si ceva si niciun efect s-a uitat in gatu meu si a zis ca am rosu si puroi chestia e ca de atunci au aparut simptomele de cand ma lasasem de fumat, acum nu stiu daca o fi fost vreo coincidenta chestia cu fumatu si cu amigdalita si d-aia sunt speriat ca le am de vreo 3 luni si ceva 'infectate' si cu o voce usor ragusita cand incerc sa vorbesc pitigaiat si nu stiu ce sa fac. mi-e frica sa nu fie si altceva mai grav gen cancer dar nu cred eu ca dupa 15 tigari si alea intr-o saptamana poti sa faci cancer de la ele laughing), astept sfaturi/opinii,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scoate-ti amigdalele, vei scapa de repetatele probleme cu ele.
In nici un caz nu faci cancer de la mai putin de un pachet de tigari fumate.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Poti face cancer si faca sa fumezi. Tratează infecție, nu sta caci poate urca la cap. Si te duci.

| JackR a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Este deja dus! A intrebat acelasi lucru de 5 ori pana acum, dar se pare ca, indiferent de cate raspunsuri primeste, o tine pe a lui.

| ALGator a răspuns:

Dupa 15 tigari nu faci absolut nimic, daramite cancer. Exclude tigarile din lista cauzelor. Presupun ca am mai avut amigdalite mai serioas si inainte de a fuma acele tigri, nu?

P.S. Nu mai pui si tu punct, ca se intelege tare greu ce-ai patit!