| fulgerul46 a întrebat:

Sal TPU am 10 ani si sunt bolnav de azi si am febra si maine trebuie sa ma duc la meci, dar parintii nu ma lasa ca zic ca dupa aia ma imbolnavesc mai rau ca alerg transpir am si meciu de dimineata etc cum pot sa scap macar de febra pana maine cine imi zice funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RagingZeus a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca parintii tai iti vor doar binele, si o sa intelegi cu timpul ca nici un meci de fotbal ca ala nu este asa de important. Oricum trebuie sa ai grija cu racelile, eu am stat in spital vreo saptamana din cauza ca m-am incapatanat. stii cum se zice, inveti din greseli.
Oricum nu ai cum sa ii convingi sa te lase, cu sau fara febra, daca au simtul ratiunii.
Oricum stiu ca nu conteaza ce zis eu aici, tu tot ca tine o sa faci, deci oricum, ai primit un sfat de la cineva de 18 ani care a fost la fel de incapatanat, deci asculta, daca ai puterea de gandire si de maturitate pentru asta, sau du-te, si risca.
Succes la meci / Mult noroc cu raceala.

3 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Salut! parintii au dreptate.daca alergi transpiri. daca transpiri te inbolnavesti mai rau! uite:le spui celor care au organizat meciul ca tu nu poti veni din motive medicale. oamenii o sa inteleaga ca nu sunt prosti, nu?laughing
Bafta si insanatosire gravnica!

| negru30 a răspuns:

Carmol sau otet - iti ia febra cu mana si un paracetamol - dar parintii au dreptate - maine ai sa vii mai bolnav

| floripufi a răspuns:

Foloseste paracetamol sau agocalmin si iti va trece.Insanatosire grabnica