| Walter09 a întrebat:

Sal TPU. am si eu o problema. azi strangeam niste iarba si m-am intepat in deget intr-un ac de seringa aruncat. era putin de pamant si nu avea sange deloc pe el. dupa ce m.am intepat mi.a curs putin sange, dar dupa m.am dus si mi-am bagat degetul in spirt. dar totusi oare e posibil sa iau vreo boala sau sa patesc ceva? dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zxzx a răspuns:

Nu prea sunt sanse. Daca o iei asa sunt sanse sa mori si daca bei apa.

8 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Da, poti lua una sau mai multe boli deodata, cum ar fi hepatita B si SIDA, daca le-a avut persoana care a folosit acul. Si, ca bonus, poti sa faci tetanos, de la pamantul care a patruns odata cu intepatura. De aceea trebuie sa mergi la medic cat mai repede, ai nevoie de un rapel de urgenta cu vaccin antitetanic. Eu te sfatuiesc sa mergi la un spital de boli infectioase (daca esti din Bucuresti - la Spitalul "Matei Bals" sau "Victor Babes"). Acolo poti face si vaccinul, si investigatiile necesare pentru microbii pe care i-ai fi putut capata, si tratamentul preventiv, daca medicii considera ca este cazul.

Nu a fost deloc o idee buna sa bagi degetul in spirt: acesta nu a indepartat microbii din profunzimea ranii, ci a format o pelicula la suprafata, sub care microbii pot continua sa se dezvolte.

Cand mai patesti o rana de genul asta, spal-o cu apa oxigenata: face o spuma care scoate impuritatile din profunzimea ranii.

| Walter09 explică (pentru Empathizer):

Da nu e o intepatura tare. abia se vede. si acum a doua zi nu am nimic. nu cred ca e asa grav

| Empathizer a răspuns (pentru Walter09):

Daca rana nu se infecteaza, poate ai noroc si nu faci tetanos, o sa te lamuresti in vreo 2 saptamani cum stai. Dar Hepatita B sau SIDA nu le faci in cateva zile, au perioada de incubatie mare. Si riscul sa fi luat una sau alta din ele, sau chiar pe amandoua. e foarte mare. Nu te culca pe amandoua urechile pentru ca nu simti nimic deosebit acum. Viata ta va fi probabil mai lunga decat perioada de incubatie, asa ca poti avea ghinionul sa te chinuie boala o mare parte din timpul pe care il mai ai de trait. Daca nu cumva mori intr-un accident pana atunci.

Sanatate si intelepciune!

| Walter09 explică (pentru Empathizer):

Tu mai mult ma sperii

| Empathizer a răspuns (pentru Walter09):

... asta era si scopul, sa te fac sa constientizezi pericolul. Ramai speriat, ca sa faci in sfarsit ce trebuie.

| Lyssa a răspuns (pentru Walter09):

Nu conteaza! Sida nu se descopera asa repede! Abia dupa 15 ani incepi sa te simti rau si peste 3, 4, 5ani mori

| DLeonard a răspuns:

Da, exsista posibilitatea sa te infectezi din momentul in care te-ai intepat. Spirtul nu o sa ajute decat la dezinfectarea zonei respective, dar virusul poate ajunge in sange. Du-te la urgente cat mai repede!

| Lyssa a răspuns:

Iei sida pentru ca era folosita! Du-te repede si fa-ți analizele de Sange si i-a masuri cat poti de repede!