| liviu_3116 a întrebat:

Sal TPU. Vreau sa va rog sa-mi spuneti si mie o dieta de slabit rapid.Dar nu asa o dieta din auzite; una care cu ajutorul ei ati slabit si voi.Va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Oricum, NU este sănătos să slăbeşti "rapid" :(

Pentru a slăbi SĂNĂTOS 1 kg este NECESARĂ o perioadă de MINIM 1 săptămână!

Intră la linkul următor şi folosim exemplul de acolo - http://www.dietetik.ro/......calculator acolo jos ai o tastă "Următorul pas" - dai click pe ea, te redirecţionează la un formular :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Acolo completezi greutatea la care vrei să ajungi ( spre exemplu 51 de kg, pornind de la cele 58 iniţiale ) şi apoi selectezi 1 săptămână, dai click pe tasta "Actualizează" şi îţi apare ATENŢIONAREA :
"Alegeţi o perioadă mai mare de 7 săptămâni!"

Deci, NU vă mai luaţi după diverse site-uri & metode "miraculoase" de a slăbi!

| liviu_3116 explică (pentru bursuc001):

Am 16 ani, 1.75 inaltime si 97 kg

| bursuc001 a răspuns (pentru liviu_3116):

Din PĂCATE, în cazul tău, este vorba de Obezitate (clasa 1)! :(

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 67, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 29-30 de kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi "da jos" cele 30 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

OBLIGATORIU, trebuie să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Multă sănătate!

Răspuns utilizator avertizat
| spiridus25 a răspuns:

Pentru un stil de viata sanatos, nutritionistii recomanda evitarea mezelurilor care contin putina carne, dar si a produselor de patiserie, a margarinei, carnurilor grase si prajelurilor. De asemenea, dulciurile trebuie si ele reduse drastic si inlocuite cu cat mai multe fructe.

Cele 4 reguli ale unui stil de viata sanatos pot fi formulate foarte simplu:

1. Bea multa apa.

2. Mananca multe salate, legume si fructe.

3. Nu manca prea gras si nici prea dulce.

4. Fa miscare.

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Vreau sa iti spun ca o dieta care la un om a functionat si care a dat roade la tine s-ar putea sa nu functioneze si din contra sa iti faca rau. Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic nutritionist care sa iti faca cateva analize care mai apoi pe baza rezultatelor iti va da o dieta special gandita pentru tine. Multa bafta!

| allyn333 a răspuns:

Eu am slabit si 4 kilograme pe saptamana, mananc orice, nicio dieta, dar fac 6 ore de sport in fiecare zi. Bafta.

| vivitheo a răspuns:

Buna.Pai sa incepem:Ca sa mananci sanatos nu inseamna sa mananci doar fructe si legume, ci sa ai o alimentatie cat mai diversa dar care sa iti ofere aportul necesar de proteine pentru intreaga zi.
Ce nu trebuie sa mananci:in special dulciurile si sucurile carbogazoase din comert care categoric ingrasa, apoi ar mai trebui sa eviti sa mananci mancare bogata in grasimi(cartofi prajiti, fripturi, shaorma, carne prajita, etc). Painea este necesara pentru organismul nostru deci nu ar fi bine sa o excluzi total, trebuie doar sa reduci cantitatea(1-2 felii/zi)si sa alegi paine de secara/integrala(o si praji daca vrei.Sa eviti pe cat posibil cartofii si pastele fainoase.
Daca iti este pofta de un suc poti face unul acasa la tine, la blender sau robot, in care poti pune toate fructele tale favorite.
Sa nu uitam ca in primul si in primul rand trebuie sa consumi multa apa care este importanta in metabolismul nostru(minim 2l pe zi)
Respecta mesele zilei si nu omite niciodata sa iei micul dejun.Important e sa mananci de mai multe ori cate putin pentru ca organismul sa aiba timp sa digere.
Pentru un plus de slabit, dimineata pe stomacul gol bea o cana de apa calda pentru a-ti topi grasimea ramasa pe intestine.
Daca respecti toate aceste reguli mai mult ca sigur vei slabi.
Si nu ar strica si cateva exercitii fizice 10 min pe zi(asta in afara de mers pe jos, eu merg cu catelul mereu)
Eu am slabit 8 kg in 1 luna si jumatate.
Succes la slabit!:*