| minibossX a întrebat:

Sall am 15 ani si deja a început sa mi cada parul, nu este evident inca dar problema persista.Aveti cumva un șampon care sa va fi ajutat. Orice sfat e bun????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

La 15 ani, pe lângă tratamentul recomandat de celălalt cititor, aș recomanda să efectuezi analize medicale, sunt gratuite.
La 15 ani, nu cade părul. Este o problemă, la scară mai mare, precum e cea cu dinții de lapte.
Ești la pubertate, momentul când dezvoltarea organismului uman explodează. Ori asta pățești! Are loc o dezvoltare rapidă, ai un mod de viață nesănătos, iar organismul pentru a se dezvolta, pur și simplu, alocă mai puțină energie de dezvoltare părului.
Niște analize medicale, ar arăta ce carențe de vitamine și minerale aveți. Ați lua tratamentul necesar și atunci nici nu ar mai fi nevoie de șampon!
Pentru că ce nu se spune, șamponul e bun la un organism sănătos, cu scalp sănătos!
Dacă sunt probleme medicale, toate tipurile de șampon le puteți folosi, nimic nu folosește! Nu spun din auzite, ci propria experiență.
Sănătate!

2 răspunsuri:
| bbnnmm a răspuns:

Poți cere sfatul unui farmacist în legătură cu alegerea șamponului potrivit. Îți dau câteva exemple de șampoane pentru căderea părului: Alpecin, Parusan, Recupar, Plantur, Gerovital. Mai poți folosi uleiuri pentru accelerarea creșterii părului/îndesarea părului: ulei de argan, ulei de jojoba, ulei de avocado, ulei de cocos, ulei de măsline, ulei de ricin și vitamine: vitamina A, vitamina E, etc. Mai poți prepara măști: cu ou, cu miere, avocado, argilă, zeamă de ceapă, aloe vera, urzică. Poți căuta detalii pe internet despre cum se prepară fiecare și cum le poți combina, și alege-le pe cele care se potrivesc părului tău. Pe mine m-a ajutat șamponul Alpecin și îmi făceam ocazional un tratament cu aloe vera. Aveam părul până deasupra umerilor, iar după 2 luni de folosire a șamponului, am părul până la nivelul pieptului. Totuși, trebuie să găsești șamponul și tratamentele potrivite pentru tipul tău de păr ca să ai rezultate. Multă sănătate!

| minibossX explică:

Mulțumesc amandourura(nu stiam cui sa i dau funda ai am facut ala bala portocala).Va voi urma sfaturile începând cu un stil de viata mai sănătos?