| robert8289 a întrebat:

Sall, am nevoie urgenta de un raspuns, am cazut de pe bicicleta si am capatat o rana deschisa in palma, am luat toate pielitele si am incercat sa curat, dar tot au mai ramas fragmente mici de nisip.
tin sa precizez ca n-am rivanol si alte de-astea.
CE SA FAC? AJUTOOOOOOOOOOR!
FUUUUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Merloc a răspuns:

Pai cu ce ai curatat tu? cu apa si sapun? Fugi repede si cumpara rivanol, sau mai bine spirt, pune pe vata si curata cu spirt, e usor dureros dar merita, nu se va infecta si va curata rana in totalitate apoi acopera cu un bandaj rana, daca nu ai spirt nici rivanol, incerca cu tuica, insanatosire grabnica!

3 răspunsuri:
| nicoalusoby a răspuns:

Nu pune spirt pentru ca o sa coaca ia-ti apa oxigenata pui incept pe rana ca sa iasa toata mizeria

| Scherlit a răspuns:

Spalate bine cu apa oxigenata de la farmacie si panseazate

| StefaniaGeanina a răspuns:

Nu are nimic daca nu ai rivanol sau alte chestii, daca acum ai facut rana sterge sangele cu ceva curat (o carpa) daca chiar crezi ca a ramas nisip spala-te pe mana doar cu apa ( cu sapun ustura), sterge-te de apa iar apoi infasoara mana in ceva (poti pune si un plasture daca ai) fundita te rog!