| Furnicuta000 a întrebat:

Te doare cand iti dai cu Rivanol pe o rana deschisa? Am luat acum de la farmacie si imi e frica sa dau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

GRESIT!
Rivanolul NU contine apa oxigenata! Uite-te ca, Rivanolul NU fierbe pe rana deschisa, ca si apa oxigenata!
Initial, Rivanolul este extract de MUSETEL ("ceai" concenrat). Se prepara si (semi) sintetic.

Rivanolul (lactat de ecatridina sau monolactat 2-etoxi-6, 9-diaminoacridinic) si apa oxigenata (peroxid de hidrogen sau H2O2) au formula chimica complet DIFERITA.
Mai invata chimie!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu Rivanol NU se da pe rana deschisa!
Rana deschisa se spala cu apa (si sapun in jur) de mizeriile din jurul ranii, dupa care se da cu APA OXIGENATA pentru dezinfectarea ranii si oprirea sangerarii.
Dupa ce apa oxigenata pusa pe rana nu mai "fierbe" (s-a oprit sangerarea), se poate trece la pansarea ranii, in functie de natura si starea ei.

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

Eu de fapt ieri mi-am tăiat degetul cu cuțitul, adică mi-am cam retezat de tot o bucățică destul de mare din piele, adânc. Am spălat rana și am bandajat. Ma durea atât de tare ca am înfășurat degetul cu un pansament si l-am lăsat așa pana azi. De sângerat nu mai sangereaza, cred ca începe sa se vindece dar farmacista mi-a zis sa dau cu rivanol și sa pansez.

| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, la re-pansare, cand rana s-a inchis (nu mai sangereaza) zona ranii se dezinfecteaza cu Rivanol.
In primele 2-3 zile este bine sa se dea si cu apa oxigenata, dupa care cu tinctura de iod sau Betadina (pentru uscarea suprafetei ranii si dezinfectare).

Taierea varfului degetului este dureroasa, chiar si cateva zile.
Asemenea taieri doreroase pot fi provocate deseori si cu o simpla foaie de hartie (coala "ministeriala", pagina de caiet etc.), care pot taia chiar mai tare decat o lama de borbierit.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Bula):

Tu te auzi? Stiai ca rivanolul este facut din 99 la sută apa oxigenata? Normal ca se foloseste pe rana deschisa. Of, informati va si voi înainte

| Bula a răspuns (pentru Denisa0954):

GRESIT!
Rivanolul NU contine apa oxigenata! Uite-te ca, Rivanolul NU fierbe pe rana deschisa, ca si apa oxigenata!
Initial, Rivanolul este extract de MUSETEL ("ceai" concenrat). Se prepara si (semi) sintetic.

Rivanolul (lactat de ecatridina sau monolactat 2-etoxi-6, 9-diaminoacridinic) si apa oxigenata (peroxid de hidrogen sau H2O2) au formula chimica complet DIFERITA.
Mai invata chimie!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! unde ai rana? Da cu rivanol nu o sa te usture asa tare dar trebuie sa ti invingi teama.

| Sn4k3 a răspuns:

Da, te omoara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine folosește Betadina pentru a trata rană deschisă. Mergi la farmacie și cere betadină, nu rivanol. Rivanol poate pentru julituri, însă rănile deschide trebuie tratate cu atenție altfel este risc de infecție. Betadina conține și IOD și ajută mult la dezinfectarea rănii. Însă când folosești Betadina nu pui compresă, doar dezinfectezi locul cu Betadină, apoi pui pansament.

La fel am făcut eu, am tratat cu rivanol rana deschisă și m-am trezit că rana s-a infectat.

Iar betadina deoarece conține IOD va ustura cu pic când pui, însă acesta este semn bun ca se dezinfectează rana cum trebuie.

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca de fapt rana deschisă înseamnă ca sângerează. La mine nu mai sângerează. Citește te rog ultimul meu răspuns, i-am răspuns lui Bula.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu doare deloc. Nu are alcool ca sa ustura

| KaanNoah a răspuns:

Rivanolul contine printre ingredientele lui si alcool. O sa te usture mai mult sau mai putin, în funcție de puterea ta si de situația ranei

| Denisa0954 a răspuns (pentru KaanNoah):

Nu contine alcool

| MariusAD1 a răspuns:

Nu doare, poti sa il folosesti cu incredere.