| Spike12 a întrebat:

Am cosuri pe fata si nu stiu ce sa mai fac? Dati-mi si mie niste sfaturi! Please!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

• Formele usoare de acnee se trateaza cu unguente pe baza de antibiotice, solutii/geluri cu benzoil peroxid si/sau retinoizi aplicati local. Rezultatele se vad dupa 2-5 luni de utilizare.
• Acneea moderata se trateaza la fel ca acneea usoara, doar ca se asociaza si antibiotice orale si/sau hormoni estrogeni/progesteron (sub forma de anticonceptionale orale). Oprirea tratamentului hormonal duce, in multe cazuri, la reaparitia cosurilor.
• In acneea severa se folosesc in plus retinoizii orali.
• Se mai foloseste terapia cu ultraviolete.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-acneea-de-ce-ne-apar-cosuri

| nico097 a răspuns:

Buna.Fiecare ne confruntam cu aceasta problema, eu am folosit o crema de la oriflame si in loc sa imi dispara au aparut mai multe, dar am inceput cu remedii naturale de exemplu:fierbi pelin si te speli cu acel ceai pe fata sau marar, fa-ti masca cu malai sau albus de ou cu miere si stai vreo 10 minute cu acea masa pe fata o sa iti dispara garantat dar incearca zilnic sa faci treaba asta.Bafta.

| emmeka12 a răspuns:

Buna! ar trebui sa incerci sa te clatesti pe fata cu ceai de musetel! pur si simplu fierbi ceaiul, imbibi o batista in acesta apoi aplici in zona cu probleme ..este o metoda simpa si naturista:*sper ca te-am ajutat:*winking