| lilith16 a întrebat:

Aseară deodată m-a luat o durere puternică in piept care imi ingreuna respiraţia, erau ca niste săgeţi mai mult in partea stanga a pieptului. In dimineata asta am fumat o tigara (era prima pe ziua de azi) dupa cand m-am bagat in pat desi respiram normal simteam ca o vibraţie in plamani si un şuierat, am tusit fortat sa vad daca trece si pe moment a trecut. Acum câteodată daca mai tuşesc tot fortat inca mai simt ca o mica vibraţie (cateodata) in plămâni dar respir normal si bine. Ar trebui sa ma îngrijorez? (fumez de un an si nu am mai patit asta niciodată) tin sa precizez ca aseara imi batea si inima foarte tare (daca incerc sa respir si expir apare iar o durere in piept)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa renunti la fumat, daca ai inceput sa ai probleme cu respiratia, suieraturi in plamani si vibratii.
Te sfauiescs a mergi la medicul de familie, sa-ti dea trimitere la raze pentru plamani, poate ca sunt deja modificari structurale, mai ales ca fumezi deja de 1 an.
Nu uita sa-i spui medicului tot adevarul, ca-i importanta sa stie tot.

| ancaval a răspuns:

Mergi la medic, evident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic și nu mai fuma e clar ca țigările ți au afectat plămânii si nu numai sau încearcă sa le reduci măcar. Mergi la pneumolog de urgenta ar putea fi BPOC boala pulmonara cronica obstructiva, eu ți as spune sa renunti definitiv la țigări pana nu e prea târziu. Acum depinde acel șuierat poate fi cauzat și de reflux gastroesofagian dar un pneumolog poate ști. Îți doresc multă sănătate și ai grija de tine înainte de toate sănătatea este cea mai importanta.

| PașaHassano a răspuns:

In toata desteptaciunea ta ai tras concluzia ca noi suntem doctori?

| lilith16 explică (pentru PașaHassano):

Daca e sa o iei asa toata categoria asta e inutilă, e partea de sănătate, ce vrei sa intreb? poate e cineva aici care a patit la fel si imi poate da un sfat sau spune ca nu e ceva grav cat sa merg la doctor, da te-ai trezit tu sa comentezi asa aiurea, daca nu ai nimic de spus legat de întrebarea mea nu-ti vad rostul aici

| PașaHassano a răspuns (pentru lilith16):

Efectiv m-ai facut sa imi dau seama ce desteapta esti

| lilith16 explică (pentru PașaHassano):

Offf, ce mi-as dori sa te pot intrece cotețarul meu favorit

| Katte a răspuns:

S-ar putea sa fie de la tigaeri...Du-te la medic pana nu e prea tarziu