| Teo1236453 a întrebat:

Salu tpu.Toate maselele cad?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Orice dinte, nu conteaza care, cade.Batranetea nu are nici o legatura cu caderea dintilor. Dintii cad numai cand sunt inlocuiti(cei de lapte), cand sufera daune(lovituri) si cand intervin asupra lor, microbi.Deci da, toate maselele cad, nu exista masele mai speciale ca altele.Iar maseaua de minte, sau molarul de minte este doar un molar ce ne ajuta mai demult(acum mii de ani) sa mestecam alimentele crude.Acum multi dintre noi se nasc fara acrl molar, ca semn al evolutiei. Sper ca ti-am fost de folos.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate măselele din dentiția de lapte cad, inclusiv molarii chiar dacă au rădăcini, în locul lor vin prima serie de molari definitivi, al treilea molar din dentiția definitivă închide dantura adultului iar aceasta cade din cauza paradontozei (afecțiune a gingiei,) sau extracții voluntare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.pe la 80 de ani ramai in gura, ca in fund.

| AndryGeorgy31 a răspuns:

Pai sunt acele masele "de minte" care pot sa creasca si pe la 20 de ani si care normal nu ar trebui sa cada.Cel putin asa stiu eu.

| RobyStefan a răspuns:

Intreaba-ti bunicii tongue daca nu au cazut toti atunci stai calm, generatia noastra nu va traii atat happy