| anonim_4396 a întrebat:

Salut, a facut cineva endoscopie digestiva superioara recent? (acum un an maxim doi?)
Cum este? Te doare? Ai senzatii naspa? Si pentru ce ati facut-o si ce diagnostic v-a dat? (ceva sfaturi utile?)
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Da, am avut eu una in urma cu 7 sau 8 luni si am facut altora in timpul rezidentiatului. Este neplacuta dar nedureroasa. Sa da cu un spray anestezic pe gat si in general poti sa primesti si un sedativ usor desi in majoritatea cazurilor nu este necesar. Se introduce un tub lung, subtire si flexibil care are la capat o camera video si o sursa de lumina si se vizualizeaza esofagul, stomacul si duodenul. Tot pricesul dreams cam 30 de minute dar variaza. Uneori e nevoie sa se ia o proba de test pentru o biopsie sau analiza citologica. Dupa am avut o usoara durere de gat cam o zi.
Se face in cazul sangerarilor digestive superioare, stricturi esofagiene, suspiciune de tumori maligne sau benigne, infectie cu helicobacter pylori, gastrita, ulcer, etc. Eu ulcer am avut.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru Eireann):

Eu am probleme cu stomacul si nu scap de ele e vreo 2-3 ani si asta ca am mancat prost si am fost si stresat cu facultatea (acum am 23 de ani)
Ma gandeam sa ma prograrmez pentru o endoscopie desi au zis ca nu se face anestezie locala (poate ceva spray cum ziceau or sa folsoeasca), banuiesc ca asta e singura solutie ca sa aflu ce am exact, nu? (mai erau si radiografii, radiografie cu barium TC etc)
Pot sa-ti dau un mesaj in privat cu simptomele poate iti dau tu seama cam ce as avea pana sa-mi fac investigatia?)

| Eireann a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Nu sunt de specialitate pe gastroenterologie deci nu stiu daca pot sa te ajut. Un sfat este ca inainte de endoscopie sa faci un test de intoleranta la gluten si lactoza - cred ca se poate face si
Ia medicul de familie.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

A făcut maica-mea acum un an sau 2, îți face un fel de anestezie locală, dar senzația este de la rău în sus, 8/10. Diagnosticul a fost o gastrită într-o fază terminală, care necesită tratament ani de zile.

| existential a răspuns:

Mi-am facut. E o senzatie destul de neplacuta, dar daca te relaxezi si respiri nu-i asa rau. Oricum, nu dureaza mult, cateva minute.
Se poate face si cu sedare. Eu am facut fara si n-au fost probleme.