| Sebivu a întrebat:

Salut, acum 3 zile m-a intepat o albina de pleoapele ochiului stang.
Nu am vazut exact daca e viespe sau albina, prima zi doar usturime 1 ora 2, a doua zi dimineata mi-a fost umflata zona ochiului, am pus gheata si s-a mai diminuat. Dar la fiecare 3, 4 ore iar se umfla, a 3 a zi adica asta, am pus bicarbonat de sodiu cu lamaie 10 min.
Nu mai am apucat sa pun gheata pentru ca sunt la strand, ar trebui sa continui cu gheata? Maine daca nu imi trece o sa iau de la farmacie ceva.
Dau funda, rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe ochi nu se pune nici rece ca ghiaața și nici fierbinte, că afectezi vederea.
Nici bicarbonat de sodiu.
Umflătura este de la efortul corpului de a scoate de acolo veninul și produsele de descompunere a lui.

| Sebivu explică (pentru sadrian46):

Si ce sa fac... de 2 zile tot umflat imi e

| sadrian46 a răspuns (pentru Sebivu):

Se dezumflă încet pe măsură ce corpul elimină puroiul de acolo.