| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Acum vreo cateva zile a trebuit sa mi se scoata o masea de minte de sus, pentru ca era terminata. A fost scoasa prin extractie clasica, nu prin interventie chirurgicala. In primele 2 zile nu prea a fost nici o problema, dar apoi am inceput sa am mici dureri, la locul extractiei care se duceau un pic si in sus pe maxilar, ceva in genul durerilor pe care le ai cand tragi curent si nu erau constante, ci din cand in cand. Durerile repet, erau mici, complet suportabile, neglijabile daca nu mi-ar trece prin minte ca as putea sa am vreo infectie post extractie, care cred ca se numeste alveolita. Din ce am citit, la alveolita, printre altele faci febra 38, durerile sunt insuportabile, apare o scurgere purulenta din alveola si scade apetitul, etc. Febra nu am facut, inca nu s-a umflat, insa parca pe langa acele foarte mici dureri pe care le am din cand in cand, ieri am mai simtit de vreo doua ori si acea senzatie de vacuum in alveola, daca stiti ce vreau sa spun. Din alveola nu par sa fie scurgeri purulente, din cate imi dau eu seama la examinarea vizuala atunci cand scuip, dar simt ca zona respectiva produce cam prea multa saliva si astazi parca a inceput sa-mi dea si un gust metalic in gura. Mananc, dar parca nu prea am nici apetitul pe care il am de obicei, dar nu-mi dau seama daca e de la o eventuala infectie sau pentru ca stau eu cu inima in gat de ingrijorare. Stiu ca si asta poate fi un simptom. E pe aici vreun stomatolog sau cineva care s-a mai confruntat cu asta? Daca e alveolita am citit ca e recomandat sa intervii cat mai repede, dar nici nu vreau sa stresez stomatologul pentru nimic. Cat timp e normal sa ai ceva dureri, in cazul meu deocamdata mici, la locul unei extractii? M-a pus pe ganduri ca desi durerile sunt mici, parca au fost un pic mai insemnate in zilele 4, 5, 6, decat in primele 2 zile. Voi ce credeti ca ar trebui sa fac? Imi cer scuze ca am scris atat de mult, sper ca nu am plictisit si va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vasile2222 a răspuns:

Tu esti mai important decat medicul. Asa ca mai bine il stresezi pe el decat sa stai tu in stres happy
Plus ca iti dai seama ca nu esti primul pacient care il intreaba una alta.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi inapoi la medic si spune i lui

| vasile2222 a răspuns:

E normal sa fie dureri mici dupa extractie.
Mergi la medic.

ps. atentie sa nu te indrepti spre ipohondrie.

| anonim_4396 explică (pentru vasile2222):

Pai din cauza asta am zis ca nu vreau sa stresez stomatologul pentru nimic, adica sa ma duc inapoi fara ca problema sa fie reala.

| vasile2222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti mai important decat medicul. Asa ca mai bine il stresezi pe el decat sa stai tu in stres happy
Plus ca iti dai seama ca nu esti primul pacient care il intreaba una alta.