| Vexio a întrebat:

Salut,am 13 ani 1, 69m si 62 kg problema este ca am burta si alte probleme ce un corp sanatos nu le are,as vrea sa aflu cum sa slabesc(dispus sa tin diete dar care sa nu fie exagerate)
Nu sunt activ mai deloc, nu prea fac miscare sau practic sporturi(exceptie inotul ocazional). sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Brâncuşi a răspuns:

Bună ziua, încearcă să mănânci regulat şi încet, pregăteşteţi un mic de jun uşor şi costisitor...şi în legătură cu sporturile nu ai musai nevoie, trebuie să ai o masă echilibrată şi odihnă la timp, dacă te apuci de ceva o să slăbeşti şi o să araţi bine dar tot te îngraşi şi o să fi obosit, ai grijă de tine.
O zi bună îţi doresc!

11 răspunsuri:
| dracu14 a răspuns:

4-6 mese pe zi slabe in grasimi(carne de pui/peste fiarta sau la gratar, branza degresata, oua fierte)si de 3 ori pe saptamana alergi 30-40 de minute, cu asta am slabit 4 kg in doar o saptamana.

| SinfulDesire a răspuns:

Poti sa mergi pe o dieta de oua, piept de pui si legume daca iti pregatesti o portie mare leagate la ochii mananca pana cand simti ca incepi sa te umpli dupa aia oprestete pune la frigider si mananca restul cand iti mai este foame iar, alearga noapte inainte de a te duci la culcare 1 - 2 km

| Vexio explică:

Vreau sa precizez ca nu ma dau in vant dupa dulciuri sau mancaruri dulci.

| OdeSsSsa a răspuns:

Alearga,fa sport si lasa dulciurile.Sigur vei slabi.

| Gheorghe_Alexandru_1990 a răspuns:

Bre cumpara relaxen tone am si eu si is slab is vioi iti face masasj. Funditaaa

| CGA93 a răspuns:

Nu prea am înțeles ce alte probleme, dar sfatul meu e următorul: Ca să dai burta jos cel mai bine e sa faci sport, alergi, tragi de fiare ce vrei tu... ideea e sa transpiri. Și nu trebuie cine știe ce dietă exagerată, atâta sa te abții de la mâncăruri grase și dulciuri în exces. Oricum cel mai important e sportul frate, o sa arăți și bine și e pentru sănătatea ta.

| SmileyTavy a răspuns:

Poti urma un program de slabire cu produse bazate pe aloe vera

| Mihaitza1223 a răspuns:

Lasa painea, nu mai manca dupa ora 18:00, dar daca simti nevoia sa manci manca un iaurt sau un fruct dar doat atat... si in timpul liber iesi si alearga prin parc. sau ocupati timpul cu ceva activitati sportive. Sper ca te-am ajutat BFT

| dracu14 a răspuns (pentru Mihaitza1223):

Ce tot aveti frate cu ora 18, cu ora 18 faci ulcer perforat, ultima masa trebuie sa fie cu 3 ore inainte de culcare...

| txurruka a răspuns:

Dietele stricte pot crea dezechilibre mari in organism. Poti incerca o abordare naturista. http://www.plantunivers.ro/

| AndreeaRoxana98 a răspuns:

Incearca sa mananci cat poti de mult dimineata si seara incearca sa mananci cat mai putin..la pranz mananca ceva usor.(salata):p