| MihailDobrea53 a întrebat:

Salut, am 13 ani si de 1-2 zile ma doare foarte putin gatul cand inghit, alt ceva nu am, nu sunt racit(doar ca stau cu geamul deschis 24/7 si poate m-a tras curentul) si respir normal. Totul a inceput ieri seara cand am mancat o eugenie, dupa ce am mancat 3-4 eugenii la a 4 a am simtit ceva ca si cum mi-a ramas un fel de crema de la ele in gat, am baut apa, dupa vreo 1-2 ore nu am mai simtit dar a inceput sa ma doara gatul cand inghit, am baut azi un ceai fierbinte, m-a ajutat putin pe moment, dar acum e cam la fel, nu ma doare tare, doare putin dar e incomfortabil sa zic asa. Eu ma gandeam sa nu fiu alergic la ceva din continutul eugeniei si sa mi se fi inflamat gatul. Daca stie cineva cauze si tratament mi-ar fi de folos, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mirel4412 a răspuns:

Nu te mai speria asa rau din chestii din astea mici, cel mai probabil nu ai mestecat bine biscuitele si te-a iritat pe gat. E un lucru foarte bun ca stai cu geamul deschis, asa camera o sa fie aerisita constant, chestia cu "trasul curentului" nu e adevarata, e un mit "traditional" si incorect, aerul rece nu e cauza problemelor, ci e doar un factor de declansare pentru problema existenta

2 răspunsuri:
| americanu00334567 a răspuns:

Întărirea sistemului imunitar prin efort fizic, mișcare si o alimentație bazată pe fructe, legume. Suplimente bazate pe vitamina D(ex: detrical) in lunile cu r de la rece. Pentru faringita, faringotraheită si alte infecții de acest gen - clătire cu ceai caldut "mix"( galbenele, menta) cu puțin busuioc( are prop antiinfl) si sare! Gargara de 2-3 ori pe zi, reduce inflamatia si durerea. Linguriță de miere de albine dimineata, pe stomacul gol si pentru întărirea aparatului respirator sunt niște comprimate din Egipt pe baza de ulei de chimen(baraka). De asemenea, vitamina C ( brocoli, conopidă, mere, citrice). Durerea de gât e una dintre cele mai insuportabile.

| americanu00334567 a răspuns (pentru americanu00334567):

Poate combinația dintre ceai si sare suna ciudat dar ajuta. În loc de galbenele poti face si cu musetel, tei, patlagina, salcam sau in cel mai rau caz daca nu ai nici un soi de ierburi pur si simplu gargara cu apa călduta si sare. Cauzele sunt virale/bacteriene însoțite cel mai adesea de un sistem imunitar scazut.