| valentin_9242 a întrebat:

Salut, am 14 ani.
Intr-o zi mi-a venit o idee proasta si m-am masturbat.Seara am simtit o durere l-a testicoul drept, iar apoi la orice atingere sau miscare brusca ma doare testiculul drept si un pic cel stang. acum simt o durere pe teava cand merg.
Ce sa fac? este normal ce mi se intampla?
Va rog din suflet sa ma ajutati! Si nu radeti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adrianaluluca a răspuns:

Valentin, numai prostii rad de astfel de probleme. Eu am un baiat de 10 ani si m-am documentat ca sa stiu cum sa procedez cu el in viitor(am citit cateva carti). La miscati bruste sau lovituri pot aparea rasuciri ale testicolelor, acestea nu se mai iriga cu sange, se invinetesc, se umfla. Aceste cazuri sunt foarte periculoase pentru ca, netratate, pot duce chiar la pierderea testicolului. Indiferent daca ai sau nu aceste simptome trebuie sa te duci la medic, tratamentele sunt in general foarte simple si nu sunt de durata, dar trebuie sa se intervina la timp. Consider ca cel mai bine este sa vorbesti cu mama sau tatal tau, sau un alt adult care sa te duca la medic. Nu este obligatoriu sa le spui ca te-ai masturbat (daca te jenezi), dar medicului trebuie sa stie pentru a stabili corect cauza. Si gandeste-te, el are zeci de pacienti ca tine in fiecare zi! Doar nu te-ai gandit ca esti singurul sau ca e ceva in neregula cu tine? Si sa stii ca ideea nu a fost chiar atat de proasta... e chiar normal la varsta ta. Totul este sa te feresti de excese!

5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Sa ai rabdare si data viitoare sa nu faci excese. Personal insa nu te cred. Probabil vrei sa atragi atentia ca esti viteaz.

| gigiro a răspuns:

Sa vina barbatii!

Răspuns utilizator avertizat
| cristyz a răspuns:

Stai linistit ca iti trece.

| auravas a răspuns:

Ar fi bine sa iti faci un consult. Eventual vb cu tatal tau, te va intelege cu siguranta.Sau spune-i doar ca ai dureri de cateva zile.