| rippE a întrebat:

Salut, am 15 ani si 80 de kg, inaltime injur de 1.65-1.67

Ce mi-ai putea recomanda ca sa slabesc? Am auzit diverse stiri despre nu stiu ce fructe care sa le consumi dimineata pe stomacul gol.

Ce mi-ati putea recomanda si de la raftul de slabit de la farmacia aia Catena? Este indicat cu diverse suplimente?
Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Fructele in general se mananca cu jumatate de ora inainte de masa, nu o slabesti doar pentru ca mananci x fruct dimineata, trebuie sa fii atent ce si cat mananci toata ziua si sa faci miscare. nu mananca grasimi, prajeli, fast food, paine, patiserie, sucuri, alcool, dulciuri si fa macar de 3 ori pe saptamana miscare orice inot, sala, dans, sarit coarda, jogging, urcat scari. si nu uita de hidratatare minim 2 litri de apa pe zi.
farmacia eu zic sa o lasi daca vrei neaparat ceva poti lua ceai verde, eventual crom sa iti reduca pofta de dulce si carnitina sau batoane proteice de slabic pe care sa le consumi in zilele in care faci miscare.

| RAY a răspuns:

Focus T25, 25 de minute de sport extrem, program facut de celebrul shaun t

| PickUp a răspuns:

Sall!
Fitiar cacaturile tale de slabit de la farmacia dracului.
Nmai luati ma din astea ca un prieten de-al meu asa a muritstraight face
Numai manca seara si fa sport!
Bafta!
Funda/big grin

| rippE explică (pentru PickUp):

Pai nici eu nu ma dau in vant dupa cacaturile astea. Dar no' vezi la TV si te pune pe ganduri laughing

| PickUp a răspuns (pentru rippE):

Sa nu ai incredere! Iti spun din propria experienta!
Bafta!
Funda?big grin

| Aniela2777 a răspuns:

Dieta Dukan, eu am slabit 15kg.

| Patty03 a răspuns:

Fructele alea sun : portocala marul si lamaia... multaa apa cu lamaie. Fa seara sport ( fuga, bicicleta, role) nu manca doua ora 7 seara, sa ai un regim alimentar echilibrat, sa iei 3 mese pe zi. Ti-as recomanda ceaiul verde dar nu stiu cat de indicat este pentru varsta ta ( daca bei nu mai consuma dupa ora 5 pentru ca e un anti-oxidant tare si e posibil sa stai toata seara in toaletalaughing ) Dar de ceai nu cred ca e nevoie daca bei apa cu lamaie si urmezi regulile de mai sus.
Bafta! >big grin

| rippE explică:

In fiecare seara asa pe la 7-8 cand e racoare sa dau multe ture de fugaa si ma gandeam sa imi iau un hanorac, am vazut multi oameni mai plinuti fiind imbracati in hanorace la 25-35 de grade fugand? Ajuta la ceva nu?

| quux a răspuns:

Mesele dupa 6 seara incearca sa le tai de pe lista. Eventual poti consuma un fruct dupa ora 6. Consuma dulciurile dimineata pentru ca organismul sa isi faca plinul de energie iar caloriile sa fie arse pe parcursul zilei, pentru a nu se depune. Pana in ora 12 dupa amiaza consuma 2l de limonada. Poti manca orice. Limonada ajuta la arderea grasimilor si e un bun detoxifiant. De asemenea, mancarea picanta stimuleaza si ea arderea grasimilor. Fa multa miscare.