| Thecar a întrebat:

Am 15 ani si de la varsta de la 10-11 ani am o problema mare. Am in fata blocului niste baieti care se tot iau de mine (tot asa 15-16 ani) fara niciun motiv, cand ma vad ma iau la bataie. Eu nu le-am facut nimic niciodata. Cand aveam intre 7 si 9 ani stateam cu ei pe afara dar dintr-o data nu am mai stat ca furau si umblau cu briceage la ei si mrg...mai multe si eram copil si ma speria asta, si de atunci nu am mai stat cu ei si a inceput calvarul. Am ajuns sa incep sa dau cu pumnii in toti peretii din casa sa am tendinte suicidale sau cateodata visez cum ca ii prind undeva si ii chinui cat de mult pot eu pana mor si ma trezesc cu zambetu pe buze si sincer sa fiu nu vreau sa devin vreun criminat psihopat, si ma enervez extrem de repede pe orice din orice motiv din cauza lor. Eu sunt bine facut tinand cont ca fac rugby am forta destul de mare dar nu inteleg cand vine vorba de ei ma inmoi, cred ca sunt traumatizat sau ceva. Am incercat cu vorba buna, cea mai proasta idee nu m-a ascultat nimeni si mai rau a fost! Apoi ma gandeam sa vin cu unii sa ii bata... dar nu ca o sa ma prinda singur odata si odata. Apoi m-am gandit la parinti dar aia imi zic ca daca o sa afle parintii o sa ma omoare din bataie. M-am gandit la politie dar dupa tot asa, o sa ma prinda singur la un moment dat. Eu sunt adoptat si nu ma deranjeaza dar pentru parintii mei sunt ca lumina ochilor, si e singurul lucru care cred ca ma face sa nu ma arunc pe geam. Cu ce sunt eu vinovat? Ce pot sa fac? M-am saturat de viata, cand ii vat pe toti ca ies afara la ora 9 si doar eu stau in casa ca un trist! Va rog ajutati-ma ca nu stiu ce sa mai fac! Un sfat bun= funda. Si va rog nu faceti misto sau ceva, ca asta e singurul lucru pe care mi-l mai doresc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Ar fi bine să consulți un psihiatru sau un psiholog pentru că ai mare nevoie,părerea mea este că ești traumatizat și terorizat.
Dacă nu vrei să mergi la psiholog sau psihiatru trebuie să vorbești cât se poate de serios cu părinții tăi și să le spui despre chinul tău cu respectivii băieți. Părinții,fiind persoane mature pot chema poliția. Poliția nu îți face nimic ție dacă ești agresat de ei. Oricum,cel mai important este să vorbești cu părinții tăi, ei vor lua o decizie bună și te vor ajuta, fi sigur de acest lucru.

Succes.

| AlxMro a răspuns:

Sti de ce esti "prostut"? Ca nu le spui parintilor. Dupa ce le spui parintilor poti sa semnalezi aceste fapte si politiei. Crede-ma, prietene nu te omoara nimeni.

| WeaponGirl a răspuns:

sad chiar imi pare rau pentru ce ti se intampla...ca si sfat,cred ca ar trebui sa vorbesti cu parintii tai sa le spui ce se intampla si sa mearga ei sa vb cu parintii baietiilor respectivi, nu te gandi ca o sa te prinda pe strada singur si mai nu stiu ce, daca merg parintii tai sa le spuna la ai lor.gandeste-te ca o sa-i bata/pedepseasca sa nu mai iasa din casa si daca se mai i=au de tine, le spui din nou, de ce crezi ca nu vor sa-i zici la parinti? nu o sa-i mai lase sa iasa afara din casa...si pana la urma ce ai de pierdut? ca tu si asa nu prea iesi pe afara! si daca nici parintii lor nu pot sa-i opreasca, ai tai mai mult ca sigur or sa mearga la politie si tot o sa-i potoleasca cineva! incearca! baftawinking

| Cella a răspuns:

Am fost impresionata de ce ai scris tu si socata in acelasi timp, singurl ajutor il poti primi din partea parintilor spune-le ce te framanta nu ti se va intampla nimic doar te ameninta, iti dai seama ca parinti tai vor kema politia si vor vb cu fiecare parinte al acelor animale ca altfel nu le numesc, copii nu sunt. Dupa poti discuta cu un psiholog care sigur te va ajuta, nu lasa treaba asta nerezolvata gandeste-te ca daca o lasi asa ce rezolvi? stai sa iti bata joc de tine iar daca vb cu parinti tai vei fi ajutat intr.un fel nu ai nimic de pierdut doar de castigat, ei isi perimit sa faca asa ceva pentru pana acum nu ai actionat in nici un fel.
Fi curajos vb cu parinti tai vei vedea ca va exista si pentru problema ta cale de rezolvare.Iti doresc sa reusesti sa iti iei inima in dinti si sa te faci auzit, sa zic asa. Mult noroc si bafta in continuare, nu te lasa:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu parintii, nu ii asculta ca cica o sa te bata ei vor sa te sperie si sa profite de faptul ca nu le spui parintilor ca sa te bata incontinuwinking. Problema asta a avut-o si un prieten, tot asa adoptat si s-a rezolvat cu parintii

| kalibra21 a răspuns:

Lol frate...ce sinucidere ma? is doar niste fraieri care fac pe durii,vorbeste cu parintii tai sa i-a masuri! Vor sti ei ce sa faca,cred ca cea mai buna cale pentru niste ratati ca aia e politia. Politia va ajunge si acasa la ei, vor afla parintii lor, iar dupa ce mi-ai zis ca ei au 15-16 ani nu cred ca nu pot face ceva parintii lor.Chiar si daca nu pot, politia va actiona.Nu te mai gandi la sinucidere si alte din astea! Bafta si nu ii mai lasa sa te sperie!winking

| audculori a răspuns:

Uite mai deci tu ar trebui sa consulti un psihiatru,pshilog ceva deci ai probleme de gandire,nu stiu cum sa iti zic dar cu asemenea oameni nu trebuie sa discuti! daca vrei sa mai vorbim id meu este audculoriroze si daca vrei te pot ajuta cu sfaturi, acolo, sa te descarci macar! imi pare rau!