| DracoStain00 a întrebat:

Am 16 ani si 1.70m. Sunt baiat si vreau sa mai cresc sa ajung la o inaltime de 1.75 sau 1.80.Mai am vreo sansa sa cresc? Trebuie sa fac neaparat un sport? Daca da, care si daca mai stiti niste exercitii pentru crestere.Multumesc pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E posibil sa cresti pana la 20 de ani, depinde de perioada ta de crestere si de parintii tai cat sunt de inalti. Eu zic ca da, macar tractiuni sa faci. Alte sporturi ar mai fi basket sau inot.

| TheWomanCat a răspuns:

Da,la baieti pana la 20 si nu e neaparat sa faci un sport.Dar pentru 1.80 e necesar sa te apuci de bascket happy

| SSJGohan3 a răspuns:

Pentru a fi sigur ca faci tot ce trebuie: va trebui sa iti iei orele de somn optimim pentru cresterea oaselor, va trebui sa oferi destule minerale si vitamine corpului precum si calciu asta printr-o alimentatie sanatoasa..si ar fi bine sa practici un sport ca si bascket-ul unde se cere sa fi inalt si vei reusi..doar credinta sa aiwinking si daca pana la 20 ani nu ai reusit poti sa stii ca nu prea vei mai avea cum

| MJo a răspuns:

Pentru varsta ta esti suficient de inalt. Dar inca mai creste cativa ani. Insa daca vrei mai mult, trebuie sa practici un sport: baschet, inot.

| Radu_Bogdan_1999 a răspuns:

Eu am 1.95 si nu fac deloc sport, dar daca vrei sa cresti poti sa faci baschet