| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani, iar până la vârsta asta mi-am scos toti dinții cu excepția unuia (caninul din partea superioară). Ulterior am avut carie acolo, iar acum se mișcă destul de tare. Dacă o sa il scot, în cât timp va creste altul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca iti scoti dintii din gura, ori iai scos cum spui tu laughing asa o sa ramaii, aia nu or sa mai creasca, ca nu esti rechin laughing
Deci ai ajuns la 17 ani fara dinti, e bun si asa.Si ce anume maninci?

Daca nu mai ai dinti deloc pfff, la anii astia esti cam dus de suflet, parerea mea laughing
Daca ai bani destui poti incepe sa iti pui implanturi, unu cate unu.Esti terminat laughing

| 12345678910101010 a răspuns (pentru relian):

Mersi de încurajare

| Andreeush a răspuns:

Nu va mai crește.
Ai mers la dentist până la vârsta asta?

| Ineys a răspuns:

Da ce-ai mancat? Zahar dimineata la pranz si seara? Cum sa iti pierzi toti dintii la varsta asta? Te-ai spalat pe dinti regulat? Da-ne mai multe detalii, chiar m-a lasat cu gura cascata afirmatia asta. E vreo boala ceva?

| relian a răspuns (pentru Ineys):

Cred ca a avut paradontoza, mai mult ca sigur.
Acum ca a ramas fara dinti, cum am spus are nevoie de bani buni, poate sa isi puna implanturi, dar alea costa.
Eu ce i-as recomanda este sa puna implant dupa implant, nu 3 sau 4 G ca e tanar si mai tarziu o sa aiba probleme.
Ce nu stiu eu,dar o sa aflu in curand,asta pentru ca merg la un specialist sa imi pun un implant,o sa intreb daca ai avut paradontoza si nu mai ai deloc dinti,daca poti pune implanturi si dupa ce probleme pot apare sau daca mai apare acea boala.

Paradontoza asta de regula o mostenesti,plus daca nu-ti cureti dinti f bine iti cad mai rapid,deci omu nostru mai mult ca sigur n-a avut deloc grija de dinti,asa sau dus toti.
El gandeste ca o sa-i creasca, viseaza laughing e naspa dar uite ce inseamna educatia si grija parintilor fata de copii, parintii lui si multi alti parinti nu le pasa ce fac copii lor.
Am vazut in alte tari parintii intreaba copii dimineata, de spalat pe dinti, obliatoriu ii baga la baie laughing plus de asta ii duce la dentist de mic la curatat de dinti indiferent daca plodu vrea sau nu, de aia oamenii din tarile astea mai sus au dinti in gura pana cand mor laughing