| SnYcK3rS a întrebat:

Am 17 ani si vorbesc foarte repede

Ideea e ca sunt si rarait ( R ) si vorbesc prea repede, ma cam balbai, nu articulez cuvintele, lumea nu m aintelege, trebuie sa ma repet de multe ori

Ce sa fac ca sa pot vorbi clar, chiar daca sunt rarait (R)?

Vreau ceva de facut acasa, fara logopezi si alte cheltuieli

Funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Diavolcata a răspuns:

Sa te controlezi tu happy Gandeste-te in gand ce vrei sa zici.Gandeste-te ca nu fuge nimeni dupa tine.Calm si usor.

| ZeHelp a răspuns:

Exersarea e cheia. Incearca sa vorbesti cu tine insuti de mai multe ori, dar cu voce tare, pana cand vei reusi sa te controlezi. Asa as face.

| Hermaniona a răspuns:

Incearca sa pronunti cat mai clar sunetelke chi,g, gz, c, r, n, ghi
la mine a functionat big grin

| droid96 a răspuns:

Hehe
Eu am trecut peste asta citind cu voce tare, iar atunci cand vorbesti/ citesti sa nu te gandesti la altceva. La inceput poate ca e mai greu( ca ti se va parea ca vorbesti prea incet, si toata lumea asteapta dupa tine), dar te vei obisnui.
Bafta!

| Fainosag a răspuns:

Sa repeti ca la scoala fa-ti un program zilnic.sau sa asculti la casti sau pe net si sa repeti dupa ei... sper ca te-am ajutat.