| anonim_4396 a întrebat:

Salut,, am 19 ani si m-am nascut cu deviatie de sept, nu am simptome, respir normal,, dar totusi as vrea sa ma operez pentru ca, am increderea scazuta in mine. sa zicem din cauza aceasta... efectiv cand ma uit la nasul meu si vad septul deviat. ma baga in depresie. stiu ca nu sunt singurul, care are problema aceasta.din cate am citit este foarte intalnita... dar cumva mi-e frica sa ma operez,, nu am trecut niciodata printr-o operatie..pentru cineva care s-a operat. cum a fost dupa operatie?,, a durat mult recuperarea. etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| venividivici2017 a răspuns:

Eu m-am operat acum vreo 6 ani. Operatia nu a fost dureroasa, am optat pentru anestezie totala.Mi s-a pus masca, iar in maxim 2 minute deja eram in lumea viselor.M-am trezit, eram in camasa si cu niste tampoane in nas, tampoane din vata, ceva de genul. Operatia nu a fost dureroasa datorita anesteziei.Recuperarea a fost mai dificila, timl de 3 zile am avut acele tampoane in nas, 3 zile parca.Acele tampoane au rolul sa absoarba sangerarile din nas.Problema mai dureroasa este ca dupa o perioada acele tampoane trebuiesc scoase...dar sangele odata coagulat, sangele se lipeste de acele tampoane iar cand aceste tampoane vor fi scoase, va fi o durere a naibii de suportat.Am simtit ca,practic,creierul mi-a fost tras pe nas,incepusem sa plang, imi curgeau lacrimile, a fost foarte foarte dureros. Daca treci peste acest moment, nu o sa mai ai probleme.Dar decat sa traiesti cu aceasta deviatie, mai bine te operezi! Sanatate!

| Andrei277 a răspuns (pentru venividivici2017):

Multumesc,, o sa mai ma gandesc, daca merita happy

2 răspunsuri:
| veronica6747 a răspuns:

Bună, nu ai de ce să îți fie frică de operație. Sora mea și-a făcut și a zis că nu a durut-o deloc în timpul recuperării. Recuperarea durează în jur de o săptămână (mai mult sau mai puțin) iar după nu o să mai ai nicio problemă. Medicii spun că 1% din pacienți suferă dureri după operație deci nu ai nici un motiv de îngrijorare. Știu pe cineva care are tot așa deviație dar nu se operează. Fiecare cu alegerea lui. Dacă tu simți că ai nevoie de asta, atunci go for it. Sper că am ajutat : )