| cristi_8283 a întrebat:

Am des intepaturi in zona inimii si in coasta stanga a corpului..Am fost la spital si mi s-a spus ca trebuie sa urmez un tratament cu calciu. Mie mi e frica sa nu fie altceva, la rinichi sau alte chestii. A mai patit cineva? Mentionez ca intepaturile sunt de dimineata pana seara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Durerile/intepaturile aparute in aceasta zona a corpului nu au nici-o legatura cu patologia rinichilor! Lipsa calciului si/sau a magneziului din corp dau astfel de simptome. Daca nu se trateaza aceste deficite se pot dezvolta multe patologii printre care vorbim de angina pectorala, spasmofilie etc. Asadar, urmeaza cu strictete schema de tratament pe care ti-a recomandat-o medicul iar daca dupa tratament simptomele persista in continuare trebuie neaparat sa faci din nou un control medical de specialitate. Apropo ai facut ceva analize de sange pentru a vedea daca intr-adevar ai lipsa de calciu?

| cristi_8283 explică (pentru iulian1302):

Am facut si analize la sange si da, a rezultat lipsa de calciu..acum parca ma dor plamanii si ma inteapa incontinuu.

| iulian1302 a răspuns (pentru cristi_8283):

Poate exista posibilitatea sa ai si o nevralgie intercostala. Poti incerca sa iei niste Ibuprofen de 400 mg cate un comprimat/zi timp de 5 zile.

| cristi_8283 explică (pentru iulian1302):

Am doar brufen 400mg acum..si ma doare in cosul pieptului si inauntrul pieptului..nu stiu ce sa fac si cum sa mi treacă.

| iulian1302 a răspuns (pentru cristi_8283):

Brufenul este tot ibuprofen!

9 răspunsuri:
| missfatadelatara a răspuns:

Dacă te încrezi în lipsa ta de cunoștințe și experiență decât cea a unui doctor...

| Ben00 a răspuns:

Daca sunt doar in zona inimii, din cand in cand, ar putea fi si din cauza unor miscari ale colonului. Dar ar fi doar cand mananci vegetale, lapte, chestii care fermenteaza.
Daca sunt de la un curent, de la vant rece, protejeaza-te; imbraca-te mai gros. Si ia cate o jumatate de aspirina.

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Deficiența de calciu, dă înțepături în zona inimii. Urmează sfatul medicului.

| GavrilGabriel1999 a răspuns:

Am păţit şi eu! Trebuie să te hieratezi, şi să mănânci suficient, şi desigur nu sta mult în poziţii greşite, aplecat pe scaun... Etc.

| Cojocariu05 a răspuns:

Nu are nici-o treaba, nu te speria, acelea sunt intepaturi din cauza stresului sau oboseli.
Cea mai buna solutie urmeaza un tratament specializat impus de un doctor, dar nu te speriawinking